The reflection of Kemalist ideology in the perception of METU students: A theoretical and practical examination
ODTÜ öğrencilerinin algısında Kemalist ideolojinin yansıması: Teorik ve pratik bir inceleme
- Tez No: 228478
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, ODTÜ öğrencilerinin Kemalizm algısını incelemeyi amaçlamaktadır. Yazar, ODTÜ öğrencilerinin Kemalizmi nasıl düşündüklerini ve hayal ettiklerini göstermek istemektedir. Tez okuyucuya Kemalizmin temel nosyonlarını göstermek için öncelikle Kemalizmin ideolojik yolculuğunu incelemekte ve böyle yapmakla, tezin araştırmasında sorulmuş olan ifadelerin düşünsel zeminini de açıklamaktadır. Kemalizmin nasıl inşa edildiği, geçmişte hangi aşamalardan geçtiği, diğer ideolojilerle olan ilişkileri, bugünkü Kemalizmin yapısı ve duruşu ile Kemalizmin küreselleşmeye, Avrupa Birliğine, Kürt sorununa ve dinciliğe karşı argümanları analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Kemalism perception of METU students. Author intends to display how METU students imagine and think Kemalism. Thesis first examines the ideological journey of Kemalism to indicate the main notions of Kemalism to the reader and by doing so, explains the intellectual ground of the statements which were used in the survey of thesis. The way how Kemalism was constructed, the stages that Kemalism passed through the past, the connections of Kemalism with other ideologies, the formation and standing of current Kemalism and the arguments of Kemalism against globalization, European Union, Kurdish issue and Islamism will all be analyzed.