The outsiders as reflected in the novels of Albert Camus, john Wain and Yusuf Atılgan
Albert Camus, John Wain and Yusuf Atılgan'ın romanlarındaki 'yabancılaşma' karakterler
- Tez No: 228479
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN COŞKUNOĞLU BEAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Albert Camus'nün The Outsider, John Wain'in Hurry On Down ve Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam romanlarındaki başkahramanları incelemektedir ve her bir roman kahramanının ?yabancılaşmış? bir karakter olduğunu ileri sürmektedir. Yani, Camus'nün Meursault'su ?yabancı?dır çünkü onda Camus'nün Sisifos Söyleni'ndeki ?saçma? adamın özellikleri vardır. Wain'in karakteri ise içinde bulunduğu İkinci Dünya savaşı sonrası İngiltere'sinin sosyal ve kültürel durumundan hoşnut olmadığı için topluma başkaldırmıştır. Atılgan'ın romanındaki C. de bir ?yabancı?dır çünkü çocukluğunda psikolojik sarsıntılar geçirmiş ve yaşadığı toplum ona istediği ilgiyi göstermemiş, onun problemlerine kayıtsız kalmıştır. Çalışma, bu karakterleri felsefi, sosyolojik ve psikanalitik temellere dayandırarak ele almaktadır; yani, Meursault için Camus'nün ?saçma? (absurd) dünya görüşünü, Lumley için 1950'lerdeki İngiltere'nin sosyal ve kültürel durumunu ve C. için Sigmund Freud'un psikanalitik teorilerini kullanarak kişileri inceler. İncelenen karakterler değişik nedenlerden dolayı topluma başkaldırmalarına rağmen genel olarak ilişkiye girdikleri insanlara, toplumsal geleneklere ve dünyaya karşı aynı tavırları sergilerler. Bu başkahramanların incelenmesiyle ?yabancılaşmış? kişi tipinin yirminci yüzyılda değişik kültürel ve tarihi geçmişi olan yazarlar için nasıl evrensel bir kaynak olduğu ve hayatın varoluşsal, toplumsal ve psikolojik alanlarında nasıl geniş bir yer ettiği ortaya konulmuştur. Bu tez, yirminci yüzyıl Avrupa edebiyatında önemli bir yeri olan ?yabancılaşma sorunsalı?na bir katkıda bulunmak amacıyla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the alienated characters of Albert Camus?s The Outsider, John Wain?s Hurry On Down and Yusuf Atılgan?s Aylak Adam, respectively. It argues that each of the protagonists of these novels experiences alienation. That is, Camus?s character is an alienated man because he has the characteristics of an absurd man; Wain?s character is an estranged man due to his social discontentment and Atılgan?s C. is an outsider owing to his psychological problems. The works are analyzed with philosophical, social and psychological foundations consisting of Camus?s absurd worldview for Meursault; the social and cultural aspects of Britain in the 1950s for Charles Lumley and Sigmund Freud?s psychological theories for C. Although the reasons that make these protagonists alienated differ, they mainly share similar attitudes towards their fellowmen, social conventions and metaphysical issues in some cases. Thus, through the analyses of the protagonists, the study discloses how these outsiders occupied a major place in the existential, social and psychological spheres of life in the twentieth century and became a universal source for the writers who came from different cultural, intellectual and historical backgrounds. This thesis has been written in order to contribute to the problem of outsiderness, which has been of great significance in the twentieth century European Literature.