Televizyon program türlerinde melezleşmenin yarışma programları bağlamında incelenmesi: Var mısın yokmusun
The analysis of hybridization in television program genres in the context of game shows: Varmisin Yokmusun
  1. Tez No: 228486
  2. Yazar: MELTEM CEMİLOĞLU ALTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVEND KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Televizyonun akışı, programların anlatı yapısı, türü, türlerin gelenekleri, formatı gibi televizyon yayıncılığı ve içeriğiyle ilgili kavramlar toplumsal, teknolojik gelişmelere koşut olarak değişirler. Bu çalışma kapsamında ele alınan televizyon program türlerinde melezleşme kavramı da bu değişimin bir sonucudur. Melezleşmenin görüldüğü televizyon program türlerinden biri de yarışmalardır. Son yıllarda sayıları artan yarışma programları; farklı formatlardaki içerik ve sunuşlarıyla hem yüksek izlenme oranlarına sahip hem de en çok reklam alan türler arasındadır. Bu duruma paralel olarak 2000'li yıllarda yayınlanan televizyon yarışma programlarının arasında tür gelenekleri bakımından birden fazla türü içinde barındıran örnekleri dikkat çekicidir. `Var mısın Yok musun' programı da birden fazla türün geleneğini barındıran bir yarışma programıdır. Bu çalışmada 2008 yılında yayınlanan `Var mısın Yok musun' programı nitel durum analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu inceleme, `Var mısın Yok musun' programının yarışma türünün geleneklerini ne derece yansıttığını ve diğer hangi türlerin geleneklerini barındırdığının araştırılmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The concepts related with the television broadcasting and television content such as the flow, the narrative structure, the genres, the genre traditions and television formats are transformed in parallel with the social and technological developments. The hybridization of television genres that were dealt within this study, can be considered as a result of such developments. One of the formats in which hybridization seems to appear is the game shows. Recently increasing in numbers, the game shows not only have remarkable ratings but also are the genres that are mostly preferred by the advertisers, with regard to their different contents and presentations in varying formats. At the same time, the samples that include more than one genre and genre traditions have been noteworthy during 2000?s. `Var mısın Yok musun? is a game show that includes more than one genre traditions. In this study the broadcasted episodes of `Var mısın Yok musun? during 2008 was analysed with the qualitative case study. This analysis also includes to what extent `Var mısın Yok musun? reflects the features of tradition of game show genre and which other genre traditions `Var mısın Yok musun? covers.