Reklamda kullanılan görsel metaforların reklamın beğenilirliği üzerindeki etkisi
The effect of the visual metaphors used in the advertisement on the likeability of the advertisement
  1. Tez No: 228487
  2. Yazar: NAİM ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL BAYÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dergi reklamlarında kullanılan görsel metaforların karmaşıklık ve zenginlikdüzeylerinin reklamın beğenilirliği üzerindeki etkisini saptamaya yönelik bu çalışmada,Phillips ve McQuarrie (2004)'nin geliştirdiği; görsel metaforları zenginlik vekarmaşıklık düzeylerine göre 9 kategoriye ayıran görsel metafor tipolojisi kullanılarakTürk dergi reklamlarına yönelik deneysel bir araştırma gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın birinci bölümünde reklamda anlamın oluşturulmasına yönelik genelbilgilere yer verilmiş, ikinci bölümde reklamda metafor kullanımına yönelik yaklaşımlarincelenmiştir. Reklamda görsel öğelerin kullanımına yönelik yaklaşımların incelendiğiüçüncü bölümün ardından dördüncü bölümde reklamda görsel metaforlar kavramı elealınmıştır. Son bölümde ise araştırmanın uygulanması ve sonuçlarına yer verilmiştir.Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen örneklemden elde edilen reklambeğenilirliği ile ilgili veriler laboratuar deneyi araştırma metoduyla saptanarak analizetabi tutulmuştur. Elde edilen verilere frekans dağılımı, tek yönlü varyans analizi ?ANOVA ve bağımsız iki örneklem t-testi analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucundadergi reklamlarında kullanılan görsel metaforların karmaşık ve zenginlik düzeyleriarttıkça reklamın beğenilirliğinin de arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study of the effect of the complexity and richness level of the visual metaphorsused in magazine advertisements on the likeability of the advertisement, anexperimental research about Turkish magazine advertisements was conducted usingPhillips and McQuarrie?s (2004) visual metaphor typology which categorizes the visualmetaphors into 9 different categories according to their level of richness andcomplexity.The first chapter of the study gives general information about the formation of meaningin advertisements whereas the second chapter looks at approaches about the use ofmetaphors in advertisements. After a detailed look, in the third chapter, to theapproaches as to the use of visual elements in advertisements the concept of `visualmetaphors in advertisements? is analyzed in the fourth chapter. The last chapter isreserved for the application and the results of the study.The data about the likeability of the advertisement were collected via simple randomsampling and were analyzed using laboratory experiment research method. Frequencydistribution, one way ANOVA and independent samples t-test were applied to theobtained data. The study revealed that the more complex and rich the visual metaphorsin magazine advertisements are the higher the likeability of it.