Örgütlerde elektronik posta kullanımının örgütsel iletişime etkileri ve Paristanbul Dizayn Ajansı'nda bir uygulama
The effects of electronic mail use in organisations on organisational communication and an application in Paristanbul Agency
- Tez No: 228488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Örgütsel iletişim her organizasyona göre farklılık gösterebilen ve sürekli gelişen bir kavramdır. Örgütsel iletişim, özellikle iş dünyasında rekabet halinde olan organizasyonların başarısını etkileyen bir faktör halini almıştır. Bu etkinin farkında olan organizasyonlar, örgütsel iletişim yapılarını en hızlı ve en verimli kullanabilecekleri şekilde düzenlemektedirler. Çünkü doğru ve hızlı bir biçimde yapılandırılmış örgütsel iletişim yapısı, organizasyonları bir adım öne çıkarmaktadır. Bu sebeple firmalar; örgüt içi ve örgüt dışı iletişimlerini sağlamak amacıyla iletişim departmanları oluşturmakta veya örgütsel iletişim desteği veren kurumlarla çalışmaktadırlar. Bu durum, günümüzde örgütsel iletişimin ne kadar önem kazandığını gösteren bir gelişmedir.Rekabetçi iş dünyasında önemli bir yeri olan örgütsel iletişimin, sürekli gelişen bir yapıda olmasını sağlayan faktörlerden biri; teknolojidir. Teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan iletişim araçlarının örgütsel hayatta kullanılması, yeni örgütsel iletişim sistemlerinin ve kültürlerinin doğmasına yol açmıştır. Günümüzde kullanılan telefon, faks, internet, intranet, extranet, videokonferans, elektronik posta, anında mesajlaşma gibi iletişim teknolojileri, örgütlere çoklu ve hızlı iletişim seçenekleri getirmiştir. Bu iletişim teknolojileri sayesinde her organizasyon kendi örgütsel iletişimine maksimum faydayı sağlayacak örgütsel iletişim yapıları geliştirmektedir. Bununla birlikte organizasyonlar; teknolojiyi kullanarak yapılandırdıkları örgütsel iletişim sistemlerinde, iletişim araçlarının getirebileceği dezavantajları da göz önünde bulundurmaktadırlar.İş dünyasında örgütsel iletişime yön veren iletişim teknolojilerinden biri de; elektronik postadır. Elektronik posta yeni bir iletişim teknolojisi değildir ve gerek örgüt içi iletişimde, gerekse örgüt dışı iletişimde örgütlerin kullandığı gelenekselleşmiş bir iletişim aracıdır. Kullanımı oldukça yaygınlaşmış olan elektronik posta, artık temel örgütsel iletişim araçlarından biri olarak görülmektedir. Bu yüzden elektronik postanın örgüt tarafından etkin ve doğru bir biçimde kullanılması, organizasyonların verimini etkilemektedir. Elektronik postanın yanlış zamanda ve yanlış yerlerde kullanılmasının getireceği dezavantajlar, örgüt üyelerinin bilmesi gereken kurallardır. Bu yüzden etkin elektronik posta kullanımının örgüt kültürünü oluşturan ögelerden biri olması, örgütsel iletişimin verimliliği açısından önemlidir.Bu araştırma Paristanbul Dizayn Ajansı'nda elektronik posta kullanımının örgütsel iletişime etkilerinin incelenmesi amacıyla Paristanbul Dizayn Ajansı personelinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Paristanbul Dizayn Ajansı çalışanlarına uygulanan anket ile çalışanların elektronik posta kullanım alışkanlıkları ve elektronik postaya bakış açıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organisational communication is a concept that develops continually and differs according to each organisation. Organisational communication has been a factor that influences the success of the organisations competing in business world. The organisations that realize this influence have been organising their organisational communication structures in the fastest and most productive manner, because the organisational communication structures designed fast and correctly push the organisations ahead. Therefore, the firms form communication departments or prefer working with the institutions that support organisational communication. This shows how important the organisational communication is.One of the factors that make the organisational communication that has an important place in the business world develop continuously is technology. The use of means of communication that came into being in the organisational life caused new organisational communication systems and cultures to arise. The communication technologies used nowadays such as telephone, fax, internet, intranet, extranet, videoconference, electronic mail, and instantaneous message delivery have introduced new multiple and fast communication choices. Thanks to these communication technologies, each organisation has developed organisational structures that provide their organisational communication with maximum advantages. However, the organisations consider the disadvantages that the means of communication may cause in their organisational systems structured by means of technology.One of the communication systems that direct the organisational communication in the business world is electronic mail. Electronic mail is not a new communication technology. It is a traditional means of communication used for both intra and extra-organisational communication. The electronic mail, a commonly used means of communication, is now considered as one the basic means of organisational communication. The use of electronic mail correctly and effectively influences the organisational productivity. The disadvantages caused by the use of electronic mail in the wrong time and wrong place are the basic rules the members of the organisations should be aware of. Therefore, that the use of electronic mail is one of the elements that form the organisational culture is important with regard to organisational communication productivity.This study was carried out in order to look into the effects of electronic mail on organisational communication in Paristanbul Design Agency with the participation of the personnel of the same Agency. In this study, the personnel?s habit of electronic mail use and their views about the electronic mail were determined.