Namus bahaneli cinayetlerin Türkiye'deki basında haber olarak yapılandırılışının analizi
Analusis of structuralization of honour killing as a news item on Turkish press
  1. Tez No: 228492
  2. Yazar: ÇİÇEK TAŞLIÇUKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİLAY CANGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
?nsanlık tarihiyle birlikte ortaya çıkmıs olan siddet olgusu, günümüzde de halavarlığını arttırarak sürdürmektedir. Siddetin en uç noktasını olusturan, insanın yasamahakkının elinden alınması ise özellikle kadınlara yönelik olarak devam etmektedir. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde namus bahanesi ile islenen cinayetler bunun en önemligöstergelerinden biridir.Günümüzde kadınların bedenleri ve cinselliği hala erkeklerin ve erkek egemenliğininkontrolü altındadır. Erkek egemenliği ise dil, hukuk, din, eğitim, aile, popüler kültür ve medyagibi kurumlar tarafından üretilmekte ve devamlılığı sağlanmaktadır.Namus bahanesi ile kadına yönelik siddet olayları özellikle son yıllarda büyük bir artısgöstermistir. Bu durum gazete haberlerine de yansımıstır.Arastırmanın temelini 1 Ocak 2000 tarihinden 31 Aralık 2007 tarihine kadar olandönemdeki Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah ve Zaman gazeteleri örnekleminde TürkBasını'nın namus bahanesi ile kadına yönelen siddeti nasıl bir haber dili/söylemi ileduyurdukları üzerine genel bir değerlendirme olusturmaktadır.Arastırma çoklu yöntem uygulanarak içerik analizi ve söylem analizi aracılığıylayapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Violence phenomenon, emerged together with the history of still exists currently.Derogation of the right to live, the most serious kind of violence, still continues today and it isespecially ?women oriented?. In recent years, one of the most important indicators of thiscontinuing violence is the murder commitment due to ?chastity excuse? in the world and inour country.Today, female body and sexual relationships are controlled by male. Male control isproduced and going on by education, language, religion, law, family, popular culture andmedia.In recent years, violance towards female has been raising especially the cover ofhonour. This case highlighted on newspapers.The main cover of this research is a general evaluation of how kind of news languageis used in newspapers Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet, Sabah and Zaman, about the cover ofhonour by female violance that has begun on January 1, 2000, and ended on December 31,2007.The research is made by using content analysis and discourse analysis.