Spuren des kolonialismus und das Türkenbild in den romanen Effi Briest und Irrungen, Wirrungen von Theodor Fontane
Theodor Fontane'nin Effi Briest ve Irrungen, Wirrungen romanlarında kolonyalizm izleri ve Türk imgesi
  1. Tez No: 799627
  2. Yazar: GAMZE SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE UYSAL ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Alman yazar Theodor Fontane'nin Effi Briest ve Irrungen, Wirrungen adlı romanlarındaki kolonyal izler, ötekilik motifleri ve Türk imgeleri postkolonyalizm edebiyat teorisi ile incelenmiştir. Theodor Fontane'nin dünya klasikleri arasında olan bu iki aşk konulu eserlerinde kolonyal izler ve ötekilik motifleri örtük bir biçimde yer almaktadır. Kültürlerarası bağlamda 19. yüzyıl Prusya gözünde ötekilik motiflerinin ve Türk imgelerinin ne olduğunun, kurgu aşk romanlarının arka planında gizlenmiş unsurların hangi kolonyal amaçlarla ilgili olduğunun açıklanması bu tezin çalışma konusunu oluşturmaktadır. Postkolonyal bakış açısı ile incelenen bu romanlarda bulunan Prusya zaferleri ve kahramanları ile ilgili ulusal vurgular, Prusya'nın doğu toplumları üzerinden kimliğini oluşturması ve romanlarda geçen doğu toplumları hakkındaki söylemler oryantalizmin“ben, ötekilik ve kimlik”kavramları, egzotik ötekilik kavramı ile analiz edilmiştir. Romanların tarihsel arka planları açısından da Türk imgeleri incelenmiştir. Bunların hepsi romanlarda örtük biçimde yer almaktadır. Fontane ve Bismarck arasındaki bağlantı ele alınarak Fontane'nin Bismarck'ı romanlarında neden ve nasıl işlediği de incelenmiştir. Romanlardaki egzotik ürün ve tasvirler egzotik ötekilik kavramı ile incelenerek, 19. Yüzyılda Prusya'nın doğu ülkelerine karşı merakı olduğu açığa çıkarılmıştır. Effi Briest romanı oryantalizmin“ben”(batılı) ve“öteki”(doğulu) kavramları ile analiz edilerek, Prusya'nın doğu toplumlarından kendini üstün gördüğü ve kolonyalizme atıfta bulunduğu saptanmıştır. Her iki romanda geçen köpeklerin isimleri“Rollo”ve“Sultan”analiz edilerek,“Rollo”isminin tarihsel anlamı ile örtük kolonyalizme atıfta bulunduğu,“Sultan”isminin de Osmanlı devletine atıfta bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca Alman İmparatorluğunda Anadolu toprakları ve Türkler üzerine yazılmış olan bazı seyahatnameler ve kitaplardaki söylemler aracılığıyla, Alman sömürge imparatorluğunun Anadolu üzerinde demiryolları bahanesi ile örtük sömürge niyeti olduğu da saptanmıştır. Bununla da romanlardaki Türk imgelerinin örtük anlamları ve bu anlamların nelere kastettikleri meydana çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the colonial traces, otherness motifs and Turkish images in the novels Effi Briest and Irrungen, Wiruungen by the German writer Theodor Fontane were examined with the postcolonialism literary theory. Colonial traces and motifs of otherness are implicitly included in these two love-themed works of Theodor Fontane, which are among the world classics. In the intercultural context, the focus of this thesis is to explain what the motifs of otherness and Turkish images are from the perspective of 19th century Prussia, and what colonial intentions are implied by the elements hidden in the background of fictional romance novels. The national emphasis on the Prussian victories and heroes in these novels, which were examined from a postcolonial point of view, the formation of Prussia's identity through eastern societies, and the discourses about eastern societies in the novels were analysed with the concepts of“self, otherness and identity”of orientalism, and the concept of exotic otherness. Turkish images were also examined in terms of the historical backgrounds of the novels. All of these are implicit in the novels. By considering the connection between Fontane and Bismarck, why and how Fontane dealt with Bismarck in his novels was also examined. Exotic products and descriptions in the novels were examined with the concept of exotic otherness, and it was revealed that Prussia had an interest in eastern countries in the 19th century. Effi Briest's novel was analysed with the concepts of“we”(Westerners) and“the other”(Orientals) of orientalism, and it was determined that Prussia considered itself superior to eastern societies and referred to colonialism. By analysing the names of the dogs Rollo and Sultan in both novels, it was determined that the name Rollo refers with its historical meaning to implicit colonialism and the name Sultan to the Ottoman state. In addition, through the discourses in some travelogues and books written on Anatolia and Turks in the German Empire, it was determined that the German colonial empire had an implicit colonial intention on Anatolia lands under the pretext of railways. With this, the implicit meanings of Turkish images in the novels of Fontane and what these meanings are revealed.