Namus cinayetlerinin yazılı basına yansıması
  1. Tez No: 107853
  2. Yazar: SELEN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ÇETİN, PROF.DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Gazetecilik, Forensic Medicine, Journalism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırma, ülkemizde namus kavramı çerçevesinde işlenen cinayetlerin, yazılı basma ne ölçüde ve ne şekilde yansıdığım saptamak; bu esnada, kişilerin demografik özelliklerini, olayların özelliklerini kullanılan cinayet yöntemlerini, failler ve mağdurlar arasındaki yakınlık derecelerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, Hürriyet ve Sabah gazetelerinin 1996-2000 yıllarım kapsayan 5 yıllık İstanbul baskılan gereç olarak kullanılmış; adı geçen gazetelerin ilgili sayfaları, tek tek taranarak konu çerçevesindeki haberler, ardışık yöntemle oluşturulan bir tarama cetvelinden faydalanılarak incelenmiştir. İnceleme sonucunda, namus cinayeti haberlerinin veriliş sıklığı; yıllara, aylara göre dağılım; haberlerin veriliş biçimi; olayların oluş şekilleri; özellik taşıyan bazı oluş şekillerinin yöntem ve il dağılımları; kullanılan cinayet yöntemleri; fail ve mağdurların yaş ve cinsiyetleri; cinsiyetlere göre, çeşitli değişkenler açısından gözlenen farklılıklar; şahıslar arasındaki yakınlık dereceleri; illere göre dağılım İstanbul'un ilçelerine göre dağılım; küçük yaştaki failler; haberlerde Adli Tıp'tan bahsedilme sıklığı ve Adli Tıp'a dair konuların dağılımı ile ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, ilgili kaynakların ışığında tartışılmıştır. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to determine how and to which extent homicides committed by an honor concept are reflected by the press; also to find demographic characteristics of the parties and cases, adopted means of murder and terms of relationship among murderers and victims. Two prints of Istanbul papers, Hürriyet and Sabah, covering the years of 1996-2000 were used. The related news were scanned one-by-one and studied according to a scanning scale of a consecutive method. This study revealed important findings regarding the occurrence frequency of news about homicides committed by an honor concept, as well as their distribution according to year and month, to the way of statement and/ or the printing style, to the courses of events - in particular cases, their distribution according to the used method and the city-, to the used methods, to the age and gender of murderers and victims, also, to the frequency of the reference towards forensic cases by the press, to the distribution of forensic topics, etc. The scanning results and the reference materials were discussed by comparison. 73