Anadolu Üniversitesi'nin öğrenen örgüt olma özelliklerine ilişkin öğretim elemanlarının görüşleri
Views of faculty members in Anadolu University's being a learning organization
  1. Tez No: 228493
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ TİLTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Öğrenen örgüt kavramı 1990'lı yıllardan itibaren alanyazında tartışılan bir konu olmuştur. Önceleri işletmeler üzerinde yapılan araştırmalar son yıllarda eğitim örgütlerini de kapsamına almaya başlamıştır. Öğrenen bir örgütün özelliklerini barındırmanın bilgi toplumunda rekabet avantajını yakalamada önemli bir adım olacağı ifade edilmektedir. Eğitim örgütü olan üniversitelerin öğrenen birer örgüt olmasının çevrelerindeki değişime uyum göstermede yarar sağlayacağı öne sürülmektedir.Bu araştırmanın genel amacı öğretim elemanlarının Anadolu Üniversitesi'nin öğrenen bir örgüt olma durumuna yönelik görüşlerini ortaya çıkarmaktır.Araştırma tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırma sürecinde öncelikle konuyla ilgili alanyazın taraması yapılmış ve kavramsal çerçeve ortaya konulmuştur. Araştırma sürecinin devamında araştırmanın amacına ve desenine uygun olarak Anadolu Üniversitesi'nin öğretim elemanlarının görüşlerine ilişkin iki bölümden oluşan ölçek uygulanmıştır. Ölçeğin ilk bölümü katılımcının kişisel bilgilerini içermektedir. Ölçeğin ikinci bölümünde bireysel yetkinlik, paylaşılan vizyon, takım halinde öğrenme, zihinsel modeller ve örgüt yapısı boyutlarına ilişkin altmış ifade yer almaktadır.Araştırma sonucunda öğrenen bir örgüt olarak üniversitede yer alması gereken temel bileşenlere yönelik öğretim elemanları iki boyutta olumlu görüş belirtmişlerdir. Öğretim elemanları bireysel yetkinlik bakımından olumlu bir algı içindedirler. Örgüt yapısının da öğrenen bir örgüt için gerekli koşulları sağladığına inanan öğretim elemanları üç boyutta yani paylaşılan vizyon, takım halinde öğrenme ve zihinsel modeller bileşenlerinde olumlu görüş belirtmemişlerdir. Bundan hareketle öğrenen örgüt bileşenlerine ilişkin eksikliğin saptanıp, yapılması gereken uygulamaların yaşama geçirilmesi gerekli görülmektedir. Bunlar öncelikli olarak tüm örgüt üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek bir vizyonun oluşturulması, öğretim elemanları arasında işbirliğinin geliştirilmesi için gerekli olanakların sunulması ve sürekli öğrenme ve üretkenliği destekleyen yaratıcı düşüncenin gelişiminin sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of a learning organization has become an issue in literature since 1990s. Generally, studies on companies have started to include educational institutions in recent years. It has been expressed that to possess characteristics of a learning organization shall be a significant step in catching an advantage of competition in knowledge-based society. It has been suggested if the universities which are educational institutions should be learning organizations, then it would be useful for them in adjusting to change surrounding them.General aim of this research is to reveal the views of faculty members in Anadolu University?s being a learning organization.The study was performed in survey model. Survey of literature related with the subject was carried out in the first part of the study and conceptual frame was proved. In compliance with aim and figure of the study, a scale which consists of two parts and related with the faculty members views in the university included in study scope has been used. The first part of the scale includes the participant?s personal information. However, the second part of the scale consists of personal mastery, shared vision, team learning, mental models, and sixty expressions associated with the dimensions of structure of the organization.As a result of the study, faculty members delivered their positive views in two dimensions when discussing scale dimensions devoted to fundamental components which are to be included in a learning organization at university, have a positive understanding in means of personal mastery. Faculty members, who believe that structure of the organization also provides necessary circumstances for a learning organization. Faculty members can not expressed their positive views on shared vision, team learning and mental models which are fundamental components of a learning organization in three scales. In this sense, to become learning university requires to be competent in all these components. Based on this, it is considered necessary to detect the defect in learning organization?s components and to put the required actions into practice. These priority things are being a shared vision with all faculty members participation, providing necessary facilities for developing collaboration between faculty members and advancing creative thought that sustaining productivity and continuous learning.