Seljuk caravanserais in the vicinity of Denizli: Han-abad (Çardakhan) and Akhan
Denizli yakınlarında Selçuklu kervansarayları: Han-abad (Çardakhan) ve Akhan
- Tez No: 228494
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CHARLES GATES
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Denizli yakınlarındaki Selçuklu kervansarayları üzerine olan bu çalışma, yerel tarihi ve sosyo-ekonomik faktörlere özel olarak odaklanmaktadır. Birinci amaç, kervansarayların işlevleri hakkında şekilsel özellikler ve mimari planları temel alan önerilerin sınanmasıdır. Han-abad ve Akhan'ın işlevsel yönlerini daha iyi incelemek için yeni bir yaklaşım, yerel bağlamda değerlendirme, denenmiştir. Selçuklu yüksek bürokrasisinde yeralan yerel bir ailenin faaliyetleri ve yerel ekonomi sözkonusu kervansarayların tasarım ve işlevleri hakkında önemli ipuçları vermektedir. İkinci amaç, yerel faktörlerin etkilerini değerlendirmek için mimari özellikler ve bezeme programlarının analizidir.
Özet (Çeviri)
This present work is a study of Seljuk caravanserais in the vicinity of Denizli with a special focus on local socio-economic and historical factors. A first objective is to examine the suggestions, based on formalistic features such as architectural plans, about the functions of the caravanserais. A new approach, local contextualization, is attempted in order to investigate further functional aspects of Han-abad and Akhan. The activities of a local family who took part in Seljuk high bureaucracy and the local economy give significant clues about the purpose and design of the caravanserais. A second objective is the analysis of the architectural features and ornamentation programs in order to evaluate the influences of local factors.