Konya Horozlu Hanı restorasyon kritiği
Criticize of restoration of Konya Horozlu Han
- Tez No: 408755
- Danışmanlar: PROF. DR. B. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu tezin konusu, Konya yakınlarında bir 13.yy. Selçuklu kervansarayı olan Horozlu Han'ın restorasyon kritiğidir. Çalışma kapsamında Konya kentinin, Han ile yakın çevresinin tarihi gelişmesi ve günümüzdeki durumları incelenerek, karşılaştırılmalı çalışma ve bunu izleyen analizler ile Han'ın özgün durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar koruma ölçütleri çerçevesinde incelenerek, Horozlu Han örneği üzerinden anıtsal yapıların özgün mekansal oluşumları göz önünde bulundurulmadan yapılan hatalı uygulamalar, uygulamaların sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the restoration criticism of Horozlu Han which was an Anatolian Seljuk Caravanserai built in 13th century in Konya. In the thesis, historical development and present situation of the immediate vicinity of the city of Konya and the han were examined, the original status of the han was investigated by a comparative study and following analysis. The results, which were obtained, were examined within the framework of conservation measures, wrong applications that were done without taking the original site formation of the monumental structures and the results of these applications into consideration, were discussed over the example of Horozlu Han.