Demand and supply of real estate market in Turkey: a cointegration analysis
Türkiye'de gayrimenkul piyasası arz ve talep dengesi: Eşbütünleşme analizi
- Tez No: 228495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bir ülkede konut piyasası, genel ekonomi açısından gösterge niteliği taşıdığından dolayı, konut piyasası toplam arz ve talep bileşenleri yaygın bir şekilde araştırılmıştır. Bu çalışmada, 1970 ve 2007 yılları arasında Türkiye gayrimenkul piyasası toplam arz ve talebi oluşturan değişkenler bulunmaya çalışılmıştır. Veri eksikliğinden dolayı, özel olarak konut piyasası incelenememişti. Birbirinden farklı uzun ve kısa dönem fiyat elastikiyetleri esasına dayalı olan Topel ve Rosen (1988) konut arz ve talep modeli tercih edilmiştir. Konut piyasası yazınında sıkça kullanılan talep/arz değişkenleri esas alınarak, bu çalışmada telep değişkenleri olarak, nüfus, faiz oranı, gelir ve değer değişkenleri; arz denge değişkenleri olarak, değer, faiz oranı ve maliyet endeksi değişkenleri kullanılmıştır. Değer datası, Türkiye'de evlerin piyasa fiyatları bulunmadığından dolayı, fiyat değişkenine vekil olarakkullanılmıştır. Ayrıca, bina sayısı verisi yıllık olarak toplanmasından dolayı, bu çalışma yıllık veri ile gerçekleştirilmiştir. Bütün değişkenlerin birinci farkları durağan olduğundan dolayı, Johansen Eşbütünleme ve Hata Düzeltme Modeli tercih edilmiştir. Bu çalışmanın ampirik sonuçlarına gore, uzun dönemde söz konusu arz/talep değişkenleri anlamlı çıkmıştır ve beklenen işaretler görülmüştür. Buna karşın, kısa dönemde faiz oranları ve maliyet değişkenleri dışında bütün değişkenler %90 güven seviyesinde anlamsız çıkmıştır. Ayrıca, uzun dönem arz fiyat esnekliği 1.50 olarak çıkarken, kısa dönem arz fiyat esnekliği 0.13 olarak çıkmıştır. Söz konusu esneklik sayıları bize, konut piyasasında olan bir değişikliğin kısa dönemde gerçekleşme maliyetinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, uzun dönem talep fiyat esnekliği -4.97 olarak çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Since in a country the housing market is a leading indicator for the whole economy, the determinants, that are affecting aggregate housing supply and demand, are widely searched. In this study, we try to find the variables which are affecting the demand and supply of real estate market in Turkey between the years 1970 to 2007. We can not specialize on the housing market and rather study the real estate market in the aggregate---number of dwellings is our quantity measure---due to data limitations. We chose Topel and Rosen?s (1988) demand and supply models that are basically based on different short- and long-run elasticity. As demand side independent variables, interest rate, value variable, income and population are chosen and as supply side independent variables, value, interest rate and costs are chosen.Value is used as a proxy since the market price data does not exist in Turkey. Value is a kind of cost that is taken from the builder without interested in what the materials are and how much the labor costs to the builder. Also, the annual data is used because of the data limitations. Due to the fact that all these variables are I(1), Johansen Cointegration and VECM are preferred. According to the empirical findings, the signs of all the variables are as expected and are significant in the long-run. However, in the short-run, only interest rate and cost variables are significant in 90% confidence level. Furthermore, the price elasticity of supply is 1.5 in the long-run while it is 0.13 in the short-run. This shows us that the adjustment costs for a change in Turkey is significantly high. Moreover, the long-run price elasticity of demand is -4.97.