The production of space and the construction of urbanity: Informal practices in 1930s Ankara
Mekanın üretimi ve kentliliğin inşası: 1930?lar Ankarası?nda enformal pratikler
- Tez No: 228500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu çalışma, Ankara örneği üzerinden, mekanın üretimi ve kentliliğin inşası sürecini, modernleşme projesini yeniden gözden geçirerek anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, kentli-vatandaş'ın Ulus kurma sürecine parallel olarak inşa edildiği 1930'lar Türkiyesi'ne, erken Cumhuriyet dönemine odaklanmaktadır. Bu dönemde Kemalist elitler, ülkeyi modernleştirmek amacıyla, kamusal alanın yanı sıra özel alanın da dönüşümünü getirecek bir uygarlık değişimini amaçlamışlardır. Bu süreçte, mekansal pratikler -hem mikro hem de makro düzeyde- istenen ?kentli-vatandaş?ları yaratmak için bir araç olarak görülmüştür. Bu çalışmada, mekansal pratikleri daha iyi anlamak için, kentliliğin kurulma süreci ve işlevleri, Ankara'nın modern mekanını üreten formal ve enformal pratiklere referansla tartışılmaktadır. Kentliliğin inşa sürecinin analizi üzerinden, Türk modernleşme projesi de kendi içindeki gerilim ve mücadeleleri açığa çıkartmak üzere formal ve enformal pratikler kapsamında yeniden değerlendirilmektedir. Hem mekansal pratikler hem de modernleşme projesi tartışmasında Henri Lefebvre'nin toplumsal mekan kavramsallaştırmasından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, employing the city space of Ankara as its case, aims at understanding the production of space and the construction of urbanity through a reconsideration of the Turkish modernization project. The study focuses on 1930s, the early Republican period, which were the years in which a nation-building process was accompanying the making of urban-citizens. During these years, in order to modernize the country the modernizing elite aimed at a civilizational shift, which brought with it the transformation of both the private and the public spheres. In this process, spatial practices -in both macro and micro level- were used as a tool to create desired urbane-citizens. Moving from here, the thesis discusses the construction of urbanity and its functions with reference to formal and informal spatial practices, both of which generated the modern space of Ankara. Through the analysis of this process of construction, the study also elaborates on the Turkish modernization project with reference to both informal and formal practices, in order to illuminate the struggles and tensions within it. Both the spatial practices and the modernization project are reconsidered through Henri Lefebvre?s conceptualizations of social space.