Clash of discourses: the U.S. national discourse on relations with Haiti, 1789-2004
Söylemler çatışması: Haiti ile ilişkiler üzerine Amerikan ulusal tartışması, 1789-2004.
- Tez No: 228499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR BİLGE CRİSS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu doktora tezi, Amerika Birleşik Devletleri-Haiti ilişkilerini şekillendiren dilsel biçim ve çerçevelerin tarihsel-karşılaştırmalı bir analizi olarak, uluslararası ilişkiler literatürüne hakim olan eylem ağırlıklı perspektiften ayrılır. Çalışma, ?Amerika Birleşik Devletleri? ve ?Haiti? ifadelerinin zaman içerisinde yeniden yorumlanması üzerine resmi dış politika söyleminde gözlemlenen süreklilik ve değişiklikleri detaylıca ortaya koymaktadır. İlave olarak, bu ?ben? ve ?öteki? kurgularının politik düzlemde ve kamuoyu nezdinde ne şekilde eleştirildiğini de gözler önüne sermektedir. Eser, akademik araştırmalarda nispeten gözardı edilmiş kamuoyu, medya ve parlamenter karşı-söylemlerine yaptığı vurgunun yanısıra, Amerikan dış politika yapım sürecinde Afro-Amerikalıların rolüne ışık tutmasıyla da literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a historical-comparative analysis of the rhetorical forms and frames that have shaped United States-Haitian relations, departing from the predominantly action-oriented perspective of international relations literature. The study expounds continuity and change in official foreign policy discourse as ?The United States? and ?Haiti? were reinterpreted through time. It also displays how these constructions of ?self? and ?other? have been contested within the public and political domain. This work is a contribution not only for its elaboration on the mostly unattended public, press and congressional critique of Haitian policy, but also for shedding further light on the role of African Americans in U.S. foreign policy making.