Financing constraints and investment: The case of Turkish manufacturing firms
Mali kısıtlar ve yatırım: Türk imalat sanayi firmaları üzerine bir çalışma
- Tez No: 228501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM KALEMLİ-ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, 1992?2003 periyodu için Türkiye imalat sanayindeki toplam istihdamın yaklaşık %75'ini içeren kapsamlı firma-düzeyi veri setini kullanarak,bu firmaların mali kısıtlı olup olmadığını incelemektedir. Literatürde Fazari,Hubbard ve Peterson (1988) öncü çalışmasını temel alarak, firmaların yatırımkararlarını belirlemelerindeki mali kısıtların rolünü inceleyen çok sayıda araştırmamevcuttur. Bu çalışmaların birçoğu, mali kısıtları tanımlamak için yatırım-nakitakışı duyarlılığını kontrol etmişlerdir. Sermaye piyasalarındaki bozukluklardanda kaynaklanabilen mali kısıtların kanıtı olarak, firmaların yatırımlarıile içsel finansman ölçütü arasındaki anlamlı pozitif ilişkiyi kullanan Fazari,Hubbard ve Peterson (1988)'in yaklaşımı araştırmada temel alınmıştır. Buçalışmadaki sonuçlara göre, firmaların yatırımları ile nakit akışları arasındaistatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki mevcuttur. Bu bulgu, firmalarınboyut ve yaş gibi spesifik özellikleri kontrol edildiğinde dahi geçerlidir. Sonuçolarak bu çalışma, mali kısıtlar literatürüne gelişmekte olan ülkeler bağlamındakatkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Using a comprehensive firm-level data that covers nearly 75% of total employmentin Turkish manufacturing industry for the period 1992-2003, this studytests whether Turkish firms are financially constrained or not. Based on the pioneeringwork of Fazari, Hubbard and Peterson (1988), numerous studies haveexamined the role of financing constraints in determining investment decisionsof firms. Most of these studies check for investment-cash flow sensitivity in orderto identify financing constraints. This study follows the approach of Fazari,Hubbard and Peterson (1988) that interprets a significant positive relationshipbetween firms' investment and the measure of their internal finance (cash flow)as evidence of financing constraints, which might arise due to capital marketimperfections. The results presented here suggest a significant positive relationshipbetween firms' investment and their cash flow. This finding is robustto controlling firm specific characteristics such as size and age. As a result, thestudy contributes to the financing constraints literature by studying the issuein a developing country context.