Tracing the second dividend in environmental policies: A cge application to Turkey
Çevre politikalarının ikinci getirisi: Türkiye için bir hgd uygulaması
  1. Tez No: 228502
  2. Yazar: BENGİSU VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küresel ısınmanın son yıllarda daha da belirgin hale gelmesiyle birlikte, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli ve onun kanunen bağlayıcı takipçisi olan Kyoto Protokolü, hükümetleri, sera gazı salımlarının azaltılması ve iklim değişikliği konusunda önlem alınması amacıyla ortak hareket etmeye davet etmiştir. Bu çerçevede, çevre politikalarının uygulamaya konmasının kaçınılmaz hale gelmesiyle birlikte, son dönemdeki enerji-çevre-ekonomi modelleri bu politikaların maliyetleri ve muhtemel ikinci getirileri, yani çevresel iyileşmeyle birlikte ekonomik iyileşme olasılığı üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışma, Türkiye için on sektörlü bir HGD modeli kullanarak, çevre vergisi uygulanması durumunda gelir vergisi indirimleriyle ikinci getirinin elde edilip edilemeyeceğini incelemektedir. Sonuçlar, çevre vergilerinin gelir vergilerinde indirimlerle birlikte uygulanması durumunda, ekonomiye ek bir yük getirmeden salım azaltımının mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As the threat of global warming is becoming more evident, the governments are called for a joint action to reduce the greenhouse gas emissions and prevent climate change, by the Intergovernmental Panel on Climate Change and its legally binding successor, the Kyoto Protocol. The inevitability of environmental policy implementation in such a context has focused the recent energy-environment-economy literature on the examination of costs related with those policy measures and the possibility of a double dividend, i.e. economic improvements along with environmental benefits. This study, by making use of a ten sector CGE model for Turkey, searches for the second dividend in the presence of environmental taxation by payroll tax reductions. The results indicate that it is possible to achieve emission reductions with no additional burden on the economy if the environmental taxes are accompanied by a reduction in payroll taxes.