The role of human capital in productivity spillovers from FDI: An empirical analysis on Turkish manufacturing firms
Doğrudan yabancı yatırımların üretkenliğe etkisinde beşeri sermayenin rolü: Türkiye imalat sanayi firmaları üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 228506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması, doğrudan yabancı yatırımların üretkenliğe etkisinin, farklı seviyelerde beşeri sermayeye sahip firmalarda değişiklik gösterip göstermediğini incelemektedir. Özümseme kapasitesi olarak beşeri sermaye makro iktisat literatüründe Borensztein et al. (1998) ve Xu (2000) tarafından incelenmiştir. Tezin amacı, bu soruyu firma düzeyinde analiz etmektir. Bunu test etmek için, Türkiye İmalat Sanayi'nin 1990-2001 dönemine ait firma düzeyinde dengeli olmayan panel veri seti kullanılmıştır. Öncelikle Levinsohn-Petrin yöntemi kullanılarak firma düzeyinde toplam faktör verimliliği hesaplanmaştır. İkinci olarak, DYY kaynaklı üretkenlik etkilerine ait bulgular sunulmaktadır. Analiz, toplam faktör verimliliğinin düzeyinin ve büyümesinin bağımlı değişken olarak kullanıldığı iki farklı model ile yapılmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre, ileriye doğru dikey bağlantı yoluyla, DYY üretkenlik seviyesini olumsuz etkilemektedir. Diğer taraftan geriye doğru dikey bağlantının firma büyümesine pozitif etkisi olduğu sonucuna ulaşılırken, yatay bağlantının negatif etkisi gözlemlenmektedir. Son olarak, daha yüksek beşeri sermayeye sahip yerli firmaların DYY'den nasıl etkilendikleri analiz edilmektedir. Düzey tahminlerinin sonuçlarına göre, belli bir seviyenin altında beşeri sermayeye sahip yerli firmalar, DYY'den geriye doğru dikey bağlantılar yoluyla faydalanmaktadır. Büyüme tahminlerinin sonuçlarına göre ise, yatay bağlantı yoluyla DYY'den faydalanabilmek için, yerli firmaların belli bir eşik değerinden daha yüksek seviyede beşeri sermayeye sahip olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies whether the existence or magnitude of possibleproductivity spillover effects from FDI differs across domesticfirms that possess different levels of human capital. The humancapital as an absorptive capacity has been investigated in the macroliterature by Borensztein et al. (1998) and Xu (2000). The aim ofthis analysis is to investigate their question at firm level. Totest for this, a firm-level unbalanced panel data from Turkishmanufacturing industry over the period 1990-2001 is used. First,firm-level total factor productivity (TFP) is calculated using theLevinsohn-Petrin methodology. Then, the evidence regarding theproductivity spillovers from FDI is provided. The analysis isconducted using both level and growth of TFP as dependent variable.The results of this spillover analysis suggest that there arenegative spillovers through forward linkages on the TFP level butnot on the growth rate of TFP. On the other hand, only evidence ofpositive backward spillovers and negative horizontal spillovers arefound for the growth of TFP. Finally, a deeper investigation ofwhether domestic firms with higher human capital benefit more fromthese spillovers is undertaken. In level regressions, results showthat domestic firms benefit from FDI through backward linkages ifthey possess human capital under a certain level. In growthregressions, the domestic firms benefit from FDI through horizontalchannel if they possess above a minimum threshold level of humancapital.