Technology spillovers and transfer through MNCS: A case study on Turkish automotive industry
ÇUŞ'lar yoluyla teknoloji yayılımları ve transferi: Türkiye otomotiv sanayi üzerine bir saha çalışması
- Tez No: 321113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 491
Özet
Bu tez ÇUŞ'ların rolüne dikkat çekerek Türk ekonomisinde Doğrudan Yabancı Yatırımların (DYY) yurtiçi firmalara bir etkisinin olup olmadığı, özellikle yurtiçi firmalara yönelik bilgi ve teknoloji transferlerine yol açıp açmadığı ve ne ölçüde bir etkisi olduğu üzerine bulgular sunmayı amaçlamaktadır. Bunu yapabilmek için, ilk olarak, DYY ilişkili teknoloji yayılımlarının Türk imalat sanayinde faaliyet gösteren firmaların verimlilik seviyeleri üzerine bir etkisi olup olmadığını analiz etmek amacı ile bir dizi ekonometrik analiz gerçekleştiriyoruz. Ekonometrik tahmin sonuçları yatay ve geriye doğru teknoloji yayılımları açısından olumlu bulgular üretirken, ileri teknoloji yayılımları açısından negatif bulgular üretmiştir. İkinci olarak, Türk otomotiv sanayiinde firma düzeyinde saha çalışmasına dayalı kapsamlı deneysel bir araştırma gerçekleştiriyoruz. Bu çalışma ile genel olarak, sektörde firma içi ve firmalar arası bilgi ve teknoloji transferlerinin varlığını, yoğunluğunu, doğasını ve ?eğer varsa- ne tür transferlerin gerçekleştiğini sorgulamayı amaçlıyoruz. Bu amaç için, hem tedarikçiler hem de ana sanayi firmalarından firma düzeyinde ayrıntılı veri ve bilgi toplamak için iki farklı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Firmalar arası bilgi ve teknoloji transferleri açısından başlıca bulgular şu şekilde özetlenebilir. Yabancı tedarikçiler birçok gösterge ve massetme kapasitesi açısından yerel tedarikçilerden daha üstün gözükmektedir. Otomotiv ana sanayi firmalarından yurtiçi doğrudan tedarikçilerine transferler genel olarak dokümantasyon sağlama, lojistik yönetimi, kalite kontrol, know-how, Ar-Ge, eş-tasarım/eş-geliştirme faaliyetleri ve maliyet azaltma gibi konu başlıkları altında çeşitli yardımlar şeklinde olmaktadır. Yabancı tedarikçiler ile karşılaştırıldığında, yerel tedarikçiler daha az bilgi yoğun veya daha az kaliteli üretim-ürün-eğitim ile ilgili transferlere dâhil olmak eğilimindedirler. Ayrıca, Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak, tedarikçilerin ana sanayi firmaları ile stratejik işbirliği faaliyetlerini, çeşitli teknoloji faaliyetlerini ve transferleri pozitif yönde etkileyen firma düzeyinde en önemli faktör olarak bulunmuştur. Daha fazla DYY çekmeye yönelik teknoloji politikaları bu tezin bulguları ve çözümlemeleri ışığında gözden geçirilmelidir, çünkü bu yatırımlardan fayda sağlamak için etkin bir massetme kapasitesi ve/veya yetenekli beşeri sermaye stokuna sahip olmak ?yeterli olmasa da- gerekli bir koşuldur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide evidence on whether FDI occurring in the Turkish economy has any effect on domestic firms, especially whether and to what extent it leads to KTTs towards domestic firms by paying attention to the role of MNCs. In order to do so, we firstly conduct a series of econometric analyses to analyze the impact of FDI-related technology spillovers on domestic firms? productivity level in the Turkish manufacturing industry. Estimation results produced positive evidence on horizontal and backward technology spillovers, while negative evidence on forward spillovers. Secondly, we conduct a comprehensive empirical research based on case study at firm-level in the Turkish automotive industry. By this study, generally we aim to investigate the existence, nature and intensity of transfers, and what ? if any ? kind of KTTs occur at both inter- and intra-firm level in the industry. For this aim, we used two different research methods to collect detailed data and information from both suppliers and AMMs at the firm-level. Our main findings in terms of KTTs at inter-firm level can be summarized in this way: foreign suppliers are seen to dominate local suppliers in terms of many indicators and absorptive capacity level; it seems that KTTs occur from AMMs to their domestic suppliers mainly on providing documentations, assistances for logistic management, quality control, know-how, R&D, co-design and co-development activities, designing and cost reduction; compared to foreign suppliers, local suppliers tend to be involved in those production-product-training related KTTs which are less knowledge-intensive and of a lesser quality. Also, performing R&D activities is found as the most important firm level factor which influences positively KTTs, strategic collaboration activities with the AMMs, and many technology activities of the suppliers. The technology policies on attracting more FDI flows should be reviewed under the findings and insights of this study since it is a necessary condition ? although not sufficient - to have an efficient absorptive capacity level and/or skilled human capital stock in order to get benefit from these flows.