Heterogeneity in inflation persistence and optimal monetary policy
Enflasyon ataletindeki heterojenlik ve optimal para politikası
  1. Tez No: 228507
  2. Yazar: SEVİM KÖSEM ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFET GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Inflation persistence differs substantially across sectors. This paper analyzes the relevance of sectoral inflation persistence differentials for optimal monetary policy using a two-sector sticky price model, which generalizes the models existing in the literature by introducing inflation persistence to both sectors. Heterogeneity in inflation persistence results from introduction of different price setting mechanisms across sectors. The literature suggests that in purely forward looking models, when the degree of nominal rigidity is uniform across sectors, it is optimal to target the CPI inflation. In this paper, the degree of nominal rigidity, which is computed according to the approximate measure proposed by Benigno and Lopez-Salido (2006), is uniform across sectors but the same rigidity is produced by different combinations of price change frequency and backward looking behavior. Based on a second order approximation to the utility function, first the fully optimal monetary policy is computed. Then, using the fully optimal policy as a benchmark, the performance of the CPI inflation targeting rule proposed by Benigno and Lopez- Salido and the optimal inflation targeting policy are compared under different parameter combinations culminating to the same degree of nominal rigidity but generating different degrees of inflation persistence across sectors. Welfare analysis shows that adopting CPI inflation targeting instead of optimal inflation targeting implies a significant increase in deadweight loss. This loss is highest when one of the sectors has inflation persistence close to zero.
Özet (Çeviri)
Sektörel enflasyon ataletleri birbirinden epey farklıdır. Bu makalede, sektörel enflasyon ataleti farklılığının optimal para politikası ile ilişkisi, fiyat katılığına sahip iki sektörden oluşan ve her iki sektöre de geriye dönük fiyatlama davranışını getirerek literatürdeki modelleri genelleyen bir model kullanılarak analiz edilmektedir. Sektörel enflasyon ataleti farklılığı, sektörlerin farklı fiyatlama davranışları göstermelerinden kaynaklanmaktadır. Literatür, sektörlerin sadece ileriye dönük fiyatlama yaptığı ve birbirine eşit nominal katılığa sahip olduğu modellerde, optimal enflasyon hedeflemesi kuralı olarak tüketici enflasyonunun hedeflenmesini önermektedir. Bu makalede, sektörler Benigno ve Lopez-Salido (2006) tarafından önerilen bir nominal fiyat katılığı ölçütüne göre aynı nominal katılığa sahip olacak; ancak bu katılık farklı fiyat değiştirme olasılıkları ve geriye dönük fiyatlama davranışı oranı kombinasyonlarınca üretilecek şekilde modellenmiştir. İlk olarak, fayda fonksiyonuna ikinci derece yaklaşım kullanılarak optimal para politikası hesaplanmıştır. Optimal para politikası gösterge olarak kullanılarak, Benigno ve Lopez-Salido ölçütüne göre aynı fiyat katılığı ve farklı enflasyon ataleti üreten değişik parametre kombinasyonları altında, optimal enflasyon hedeflemesi ve tüketici enflasyonu hedeflemesi kurallarının performansları karşılaştırılmıştır. Refah analizi, optimal enflasyon kuralı yerine tüketici enflasyonunun hedeflenmesinin önemli bir refah kaybına sebep olduğunu göstermektedir. En yüksek refah kaybı sektörlerden birinin sıfıra yakın enflasyon ataleti sergilediği durumlarda gerçekleşmektedir.