Panel cointegration analysis to exchange rate determination: Monetary model versus Taylor rule model
Döviz kurunun belirlenmesinde panel eşbütünleşme analizi: Parasal model ile Taylor kuralı modeli'nin karşılaştırılması
  1. Tez No: 228505
  2. Yazar: VESİLE KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM METİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, uzun dönemde döviz kurlarının belirlenmesinde parasal model ile Taylor kuralı modelinin geçerliliğini araştırmaktadır. Parasal model ve Taylor kuralı modeli Amerikan doları döviz kuru kullanılarak 1980: 01 ? 2007: 04 dönemleri arasında 13 sanayileşmiş ülke için test edilmiştir. Johansen Fisher panel eşbütünleşme tekniği nominal döviz kurları ile parasal model ve Taylor kuralı modelinin temel değişkenleri arasında tek bir eşbütünleşme ilişkisi olduğunu kanıtlamaktadır. Parasal model ile Taylor kuralı modeli için eşbütünleşme katsayı tahminleri panel dinamik en küçük kareler (DEKK) tahminleyicisi kullanılarak bulunmuştur. Tahmin sonuçları parasal model ile Taylor kuralı modelinin temel değişkenlerinin döviz kurları üzerindeki etkisinin teorinin öne sürdüğü etki ile aynı olmadığını göstermektedir. Genel itibariyle bu tezin bulguları parasal modelin döviz kurunu açıklama gücüne yönelik kanıt bulunmadığını ve Taylor kuralı modelinin döviz kurunu açıklama gücüne yönelik az kanıt bulunduğunu işaret eder.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the validity of the monetary model and the Taylor-rule model in determining exchange rates in the long run. The monetary model and the Taylor-rule model are tested using the US dollar exchange rates over 1980:01-2007:04 periods for 13 industrialized countries. Johansen Fisher Panel cointegration technique provides evidence that there exist a unique cointegration relationship between the nominal exchange rates and a set of fundamentals implied by the monetary model and the Taylor rule model. The cointegrating coefficient estimates for the monetary model and the Taylor rule model are found by using panel dynamic ordinary least square (DOLS) estimator. The estimation results show that the effects of the monetary and the Taylor rule fundamentals on exchange rates are not the same as what the theory suggests. Overall, the findings of this thesis imply that there is no support for the monetary model and there is little support for Taylor-rule model in explaining exchange rates.