Ideological ambivalance of motherhood in the case of 'Mothers of Martyrs' in Turkey
Türkiye'de 'Şehit Anneleri' örneğinde anneliğin ideolojik şekillenişi
  1. Tez No: 228517
  2. Yazar: ESRA GEDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de Doğu ve Güney Doğu'daki çatışmada oğlunu kaybeden annelerin, oğullarının şehitliğinden sonra tüm bu yaşadıklarını milliyetçilik, din ve annelikle nasıl bağdaştırdıklarını anlamaya çalışmaktır. Çocuğunu kaybetmiş kadınların bir kadın, bir anne olarak kendilerini ve yaşadıklarını nasıl tanımladıklarını ve bunu nasıl ifade ettiklerini görmek amaçlanmıştır. Oğulları şehit olmadan önce sıradan ev hanımları iken oğullarının ölümüyle beraber edindikleri yeni kimliğin, şehit anneliğin, bu kadınlar için ne ifade ettiği ve bu kimliğin bu kadınların milliyetçilik, devlet, din, savaş ve barış algılarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Ayrıca, milliyetçi ve dini söylemlerin bu kimlik oluşumuna etkisi, oğullarının ölümünden önce sıradan ev haımları iken ve oğullarının şehit edilmesinden sonra bu söylemler tarafından anneliğin, şehit anneliğinin, nasıl kurgulandığına bakılmıştır. Sonuç olarak bu kadınların, şehit annesi olarak yurt dışındaki örnekleri gibi bir savaş karşıtı söylem geliştirip geliştiremeyeceğine ve eğer geliştirilemiyorsa bunun nedenleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to understand how mothers who lost their sons during the conflicts in East and Southeast of Turkey articulate martyrdom of their sons with nationalism, religion and motherhood; how these women who lost their sons, as a woman and a mother define and express themselves and their experiences after martyrdom. Before their sons are martyrized, these women were ordinary housewives, with the death of their sons, they get a new identity: being a mother of a martyr. In this thesis, it is examined that what being a mother of a martyr means for these women. Moreover, this study attempts to examine certain perceptions and assumptions of these women about nationalism, the state, religion, war and peace after martyrdom. For this aim, this study is based on interviews with mothers who do not realize that they virtually live in a war, on motherhood, war, politics, and peace. Therefore, this research is the study to grasp how discourses of nationalism and religion shape this new identity: being a mother of a martyr. While these women were ordinary housewives before martyrdom, after their sons? death, their narratives as mothers of martyrs are cultivated by discourses of nationalism and religion. Consequently, is it possible for these mothers to develop an anti-war discourse as happened for examples in the world?