Globalization of law and the legal profession in Turkey
Hukuğun küreselleşmesi ve Türkiye'de hukukçular
  1. Tez No: 368661
  2. Yazar: Z. UMUT TÜREM
  3. Danışmanlar: PROF. ÇAĞLAR KEYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma hukuğun küreselleşmesinin Türk hukukçuları üzerindeki etkilerini ve Türkiye'deki hukukçuların bu fenomene karşı takındıkları tutum ve tavırları incelemektedir. Geçtiğimiz yıllar hukuğun küreselleşmesinin ulusal yapıları dönüştürmede ve oluşmakta olan küresel sistemi şekillendirmede giderek artan önemine şahitlik etmektedir. Böylesi bir gelişme kendini geleneksel olarak ulusal parametreler çerçevesinde tanımlayan hukukçuları, sınır ötesi karşılıklı hukuki ilişkilerin artması ve devlet merkezli hukuk yapma ve uygulama imkanının azalması yoluyla önemli ölçüde etkilemiş ve etkilemektedir. Bu gibi küresel dinamikler Türkiye'nin özgün bir takım özellikleri ile birlikte ve Türk hukukçuları ile yapılan mülakatler ışığında değerlendirildiğinde, bu dinamiklerin Türk hukukçuları içersinde, esas itibarıyla hukukçuların ideolojik eğilimlerinden kaynaklanan genel bir direnç (rezistans) ile karşılaştığı sonucuna varılmıştır. Gösterilen bu direnç öncelikli olarak ekonomi alanındaki hukuğun küreselleşmesine karşı olsa da,politik konularda hukuğun küreselleşmesi fikri de hukukçular tarafından, genel olarak aynı sebeplerden dolayı, olumlu karşılanmamaktadır. Dolayısıyla, politik konulardaki hukuk küreselleşmesinin dahi hukukçular tarafından“güçlü devi eften otonomi kazanmak için bir yol olarak görülmediği vurgulanmıştır. Elle tutulur böylesi bir ”direnç"in varlığına karşın, bu meslek gurubunun hukuğun küreselleşmesi fenomenine yaklaşımının, bazı durumlarda hukukçuların fenomene kesin bir şekilde karşı olmalarını engelleyen muğlaklıklar içerdiği gözlenmektedir. Bunun ana sebebi hukukçuların küreselleşmenin etkileri ile gündelik hayat ya da mesleki pratiklerinde yoğun olarak yüzyüze gelmeleridir. Son olarak, hukuğun küreselleşmesinin bu meslek gurubu içersinde yeni bölünme ve çatışmalara yol açma ya da varolan bölünme ya da çatışmaları derinleştirme konusunda güçlü bir potansiyele sahip olduğu belirtilmiştir. Bunun belirgin bir örneği ise küresel odaklı hukukçular ile daha yerel odaklı hukukçular arasında oluşmaya başlayan ayrılmadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of globalization of law on the Turkish legal profession and the attitudes displayed by the legal profession towards this particular phenomenon. Recent years have witnessed the increasing significance of globalization of law in transforming nationar structures and shaping the contemporary global system. Such a development has significantly affected the legal profession, which has traditionally defined itself in national terms, through the proliferation of cross border legal interaction and decline of state-centered law making and enforcing. Reading such global dynamics along with specific characteristics of the Turkish context and in the light of the interviews conducted with the legal professionals, it is concluded that these dynamics have created a general resistance within the legal profession against globalization of law essentially because of the ideological commitments of the professionals. While such resistance is displayed primarily against globalization of law in the economic realm, globalization of law in the political realm is not welcomed either, very much due to similar teasons. It is shown, therefore, that globalization of law, even in the political realm, is not used by Turkish professionals as an avenue to gain autonomy from the strong state. Despite this resistance, however, a certain degree of ambivalence, which at some instances prevents the professionals from opposing legal globalization on an outright basis, is also observed in the attitudes of the profession toward globalization of law. This is mainly because of the intensified encounters of the legal professionals with global influences in everyday life as well as in . their professional practices. Lastly, the thesis shows that globalization of law has a strong potential to intensify or create divisions and conflicts within the profession, a notable example of which is the emerging divide between the more globalized legal professionals and their local counterparts.