The interplay of students' perceptions of classroom goal structures, personal goal orientations and learning related variables
Öğrencilerin öğrenme ortamı hedef algıları, kişisel hedef yönelimleri ve öğrenme ile ilgili değişkenler arasındaki ilişki
  1. Tez No: 228518
  2. Yazar: YASEMİN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı 7. sınıf öğrencilerinin kişisel hedef yönelimleri, öğrenme ortamı hedef algıları ve öğrenme ile ilgili değişkenler olan akademik yeterlilik, akademik olarak kendini engelleme stratejileri, kopya çekme davranışı ve fen başarısı arasındaki ilişkilerin incelenmesidir.Araşırma 2006-2007 öğretim yılı bahar döneminde Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan 12 devlet ilköğretim okulunun 62 sınıfında okuyan toplam 1950 yedinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Uyumsal Öğrenme Modeli Ölçeği ve Fen Testi ile toplanmıştır.Hiyerarşik Lineer Modelleme (HLM) analizi kullanılarak öğrencilerin kişisel hedef yönelimlerindeki farklılıklar, öğrenme ile ilgili değişkenler ve öğrenme ortamı hedef algıları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Öğrenme hedef yönelimi için geliştirilen modele gore, akademik yeterliliği ve fen başarısı yüksek olan, kopya çekme ve kendini engelleme stratejilerine az başvuran öğrencilerin öğrenme hedef yönelimlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Performans-yaklaşım hedef yönelimi için geliştirilen model ise, akademik yeterliliği ve kopya çekme davranışı yüksek olan öğrencilerin performans-yaklaşım hedef yönelimlerinin de yüksek olduğunu göstermiştir. Sınıf boyutundaki analizler, öğrencilerin öğrenme ortamı hedef algılarının, onların kişisel hedef yönelimlerini anlamlı ölçüde tahmin edebildiğini göstermiştir. Konunun anlaşılmasının ve kişisel gelişimin öneminin vurgulandığı öğrenme ortamlarının öğrencilerin öğrenme hedef yönelimlerini desteklediği, performansın ve yeteneklerin ön planda tutulduğu öğrenme ortamlarının ise öğrencilerin performans-yaklaşım hedeflerine yöneldiği görülmüştür. Bu çalışmada, öğrencilerin sınıf hedef algılarının, kişisel öğrenme yönelimlerine olan etkileri ile bu hedef yönelimlerinin ve öğrenme ile ilgili değişkenlerin arasındaki ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate relationships among 7th grade students? personal goal orientations, perceptions of classroom goal structure, and learning related variables of efficacy, self-handicapping strategies, cheating behavior, and science achievement.This study was carried out during 2006-2007 spring semester at 12 public elementary schools in Keçiören, Ankara. A total of 1950 seventh grade students from 62 classrooms participated in the study. Data were collected through Patterns of Adaptive Learning Scales and Science Achievement Test.Hierarchical Linear Modeling (HLM) analyses were conducted due to the nested structure of data. Results revealed that students who demonstrated high efficacy, high science achievement, low cheating behavior, and low self-handicapping strategies, which were all adaptive learning patterns, had higher mastery goal orientations. Findings regarding performance-approach goal oriented students, focusing on demonstrating their ability, however, were not as straightforward. Performance approach goals were associated with high efficacy and high demonstration of cheating behavior. Class level analyses, on the other hand, revealed that students? perception of the classroom goal structure was a significant predictor of personal goal orientations they adopted. While learning environments emphasizing understanding of the material and self-improvement promoted students? adoption of mastery goals; learning environments focusing on performance and relative ability of students promoted students? adoption of performance-approach goals. The current study, thus, demonstrated the influence of goal structure of the learning environment on students? personal goal orientations which in turn found to be related with various learning related variables.