Parenteral dietilstilbesterol uygulamasından sonra sıçan testislerindeki yapısal değişikliklerin ışık mikroskobu düzeyinde incelenmesi
A Light microscopic analysis of rat testis after parenteral administration of diethylstilbestrol
  1. Tez No: 22852
  2. Yazar: BELGİN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
7. ÖZET < TÜRKÇE) Bu çalışmayla, sentetik östrojen dietilsitlbesterol ' ün sıçan testis dokusu üzerinde yaptığı değişikliklerin ışık mikroskobu düzeyinde incelenmesi amaçlandı. Deney hayvanı olarak, 30 adet wistar tipi erkek sıçan kullanıldı.Hayvanlar m 20 adedi deney gurubuna, 10 adedi de kontrol gurubuna alındı. Deney gurubuna, 2 ay süre ile haftanın 3 günü 0.25 mg/perrat dosunda diet i 1st ilbesterol subkutan yoldan ver ildi, kontrol gurubuna ise aynı sürelerde, aynı miktarda serumf izyolojik uygulandı. Deney sonunda, deney gurubuna ait onsekiz, kontrol gurubuna ait on sıçanın her iki testiside çıkarılarak, dokular sırası ile fikzasyon, dehidratasyon, sef faflandırma ve gömme işlemlerinden geçirildi. 4-6 pm kalınlığında kesitler alındı, kesitlere değişik boyamalar yapılarak ışık mikroskobunda incelendi. Kontrol gurubuna ait incelememizde, testis dokusu tüm normal özelliklerini gösterirken, deney gurubunda a> belirgin doku atrofisi b> Tun ika albujinea da kalınlaşma c) Semini fer tübül duvarlarında dAralmsı ve tübül çaplarında azalma d) Tubülü seminiferi kontorti çevresi bağ dokusunda fibriler kalınlaşma e) Semini fer tübül epiteli bazal membr anında dalgalı yapı f> Jerminal epitel hücreleri arasında çözülme ve dökülmeler, izleniyordu, g) Jerm hücreleri içinde en çok spermatogonyumlar ve daha az sayıda iri primer spermatositler dikkat çekiyordu. h) Sertoli ve Leydig hücrelerinde ise yapısal değişiklikler gözlendi. Sonuç ol arak ; sıçanlar için kabul edilen tedavi dozunda, deney süresi sonunda spermatoj enez isin ikinci aşaması olan mayoz bölünme safhasında durduğu tespit edildi, ince yapısal düzeyde oluşan değişikleri saptayıp, diğer sonuçlarla karşılaştırabilmek amacı ile elektron mikroskobik çalışmanın gerekliliğine inanıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY A LIGHT MICROSCOPIC ANALYSIS OF RAT TESTIS AFTER PARENTERAL ADMINISTRATION OF DIETHYLSTILBESTROL This study is concerned with the morphological changes observed in rat testicular tissue following diethylst ilbestrol administrat ion. Twenty rats for study group and ten rats for control group were used. 0.25 mg. subcutan injections were applied for three times a week for two months. In the light microscopic examination of the group to which diethylst ilbestrol was given, the most important changes observed were? a) athrophy of the gonads b) thickening of tunica albuginea c) narrowing of seminiferous tubular wall and decreasing of tubul i diameters, d) extensive fibrosis of the peritubular tissue e) Marked increase in thicknees and infolding of the basement membrane. f) dissociation and desquamation of spermatogenic epithelium, g) a gradual disappearance of spermatogenic elements, hi» Structural changes of Sertoli and Leydig cells. On the other hand, there wasn't any change in the control group. Conseqently, after the administration of the therapeutic dosage of diethylst ilbestrol it was seen that the spermatogenesis was stopped in the second phase,“meiozis”. On the light of this study, it is believed that further investigation by means of electron microscopy should be carried out for seeing fine structure.