Çeşitli uyaranlarla aktive edilmiş insan periferik monositlerinde lipooksijenaz ve siklooksijenaz metabolitlerinin düzeyleri ve birbirlerinin oluşumu üzerine olan etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 22851
  2. Yazar: MEHMET UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET insan periferik monositlerinde SO enzim inhibitörü indometasin, kalsiyum iyonoforu A 23187 ve sentetik kemoatraktan bir peptid olan FMLP uyarısı ile oluşan TxB2 miktarlarını azaltırken LTB4 miktarlarını arttırmıştır. Ancak bu iki uyaranın LTB4 ü arttırma potensleri farklıdır. Başka bir SO enzim inhibitörü olan ASA ile A 23187 ve FMLP yanıtları üzerinde böyle bir etki görülmemektedir. LO enzim inhibitörü BW A4C her iki uyarı ile oluşan LO metaboliti LTB4 ün yapımını azaltırken SO metaboliti TxB2 nin yapımını arttırmıştır. Dışardan eklenen PGE2 indometasin varlığında A 23187 ün oluşturduğu LTB4 artışını doz bağımlı olarak inhibe etmekte, PGE reseptör antagonisti AH-6809 ise hem dışarıdan konulan PGE2 nin hem de A23187 nin LTB4 sentezi üzerine olan etkisini değiştirmemektedir. ASA ve indometasinin etkileri arasındaki fark kullanılan dozlardaki enzim inhibisyon potenslerinin farklı olmasından kaynaklanabilir. Ancak ASA nin, LTB4 den başka bir LO metabolitinin yapımını arttırmış olabileceği ihtimali de vardır. Bu nedenle AA metabolik yolundaki maddelerin oluşumlarını ve bunlar üzerine sentez inhibitörlerinin etkilerini incelerken tüm metabolitlerin birden ölçülmesi daha aydınlatıcı olabilecektir. SO sentez inhibitörü indometasinin yaptığı LTB4 artışına benzer şekilde LO enzim inhibitörü BW A4C de TxB2 düzeylerini arttırmış görünmektedir. Ancak bahsedilen inhibitörün aynı zamanda SO metabolitlerinin sentezini de inhibe etmesi nedeni ile bu konunun daha iyi aydınlatılabilmesi 38için daha spesifik LO enzim inhibitörlerinin sentesine ihtiyaç vardır. PGEz insan monositlerinde de LTB4 sentezini azaltmaktadır, ancak PGE reseptör antagonisti AH 6809 bu etkiyi engellememektedir. PGE2 nin etkisi bu hücrelerde ya AH 6809 un bloke etmediği başka tip reseptörler ile ya da reseptör dışı mekanizmalarla olmaktadır. 39
Özet (Çeviri)
SÜMMARY Indomethacine, a SO enzyme inhibitor, decreased the amount of released TxBs stimulated with calcium ionophore A 23187 and FMLP, a synthetic chemoatractant peptide, while it increased that of LTB4, in human peripheral monocytes. However, these two stimulants increased the amount of LTB4 by different potencies. Such an effect on the responses of A 23187 and FMLP was not observed with ASA, another SO inhibitor. BW Â4C a LO enzyme inhibitor increased the synthesis of the SO metabolite TxBsz, while it decreased that of LTB4. PGEa added to the medium, inhibited the the increase of LTB4 stimulated by A 23187 in the presence of indomethacine, in a döşe dependent manner. However, AH 6809, a PGE receptor antagonist, did not change the effects of either A 23187 ör PGEa on the LTB4 synthesis. The difference between the effects of ASA and indomethacine may be caused by the difference of their inhibitory potencies at doses they were used in this experiment. But the possibility that ASA might have increased the synthesis of a LO metabolite other than LTB-* should also be kept in mind. Because of this, to quantitate ali of the metabolites in such experiments, may give more information about the synthesis and interactions of products of AA metabolic pathway. B¥ A4C, a LO inhibitor seems to increase TxBa levels. However since this inhibitor is not very specific for LO, more specific inhibitors of LO is needed to clarify this effect. PGEa decreases A 23187 stimulated 40LTB-a synthesis in human monocytes but AH 6809 did not block this effect. it is possible that in these cells, PGE2 acts via receptors other than the ones blocked by AH 6809 or by some mechanisms other than receptor-operated ones. 41