Legislative reforms in Turkey between 1998-2005 in the context of gender mainstreaming
Türkiye'de toplumsal cinsiyet ana akım politikası bağlamında 1998-2005 yılları arasında yasal reformlar
- Tez No: 228530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 1998 ve 2005 yılları arasında toplumsal cinsiyet anaakım politikası bağlamında Türkiye'de yasal reform sürecini incelemektir. Sürecini belirtmek için, Türk Anayasası, Medeni Kanunu, Ceza Kanunu , İş Kanunu ve Aileyi Koruma Kanunu'ndaki değişikliklerin arkasındaki aktörler ?Toplumsal Cinsiyet ve Kalkınma? yaklaşımı bağlamında incelenmiştir. Tez, uluslararası örgütlerin, kadın aktivizminin ve devletin toplumsal cinsiyet ana akım politikasının yasalaşma aşaması sürecinde oldukça önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği ana akım politikasının yasalaşma aşaması Türkiye'de büyük oranda gerçekleşmiştir, fakat, kurumsallaşma aşaması olan ikinci aşaması uygulanmaya yeni başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the thesis is to investigate the process of the legislative reforms in Turkey between 1998 and 2005 in the context of gender mainstreaming. To illustrate the process, descriptively, the actors behind the amendments in the Turkish Constitution, Civil Code, Penal Code, Labor Law and the Law on the Protection of the Family are investigated based on the ?Gender and Development? approach. The thesis exposes that international organizations (EU and UN), women?s activism and state are incredibly influential in the process of the legislation stage of gender mainstreaming. The legislation stage of gender mainstreaming has been almost eventuated in Turkey, however, the second stage, which is institutionalization stage, has just started to be implemented.