The roles of perceived expressed emotion of the schizophrenic patients and the expressed emotion of their caregivers on symptom severity and quality of life
Şizofren hastaların algıladıkları duygu dışavurumu ve ailelerinin duygu dışavurumunun semptomların ciddiyeti ve yaşam kalitesi üzerindeki rolleri
  1. Tez No: 228529
  2. Yazar: GÜLBAHAR BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NURAY KARANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmada şizofren hastaların ailelerindeki temel bakım veren kişinin duygu dışavurumu ile hastaların algıladıkları duygu dışavurumunun, semptomların ciddiyeti ve yaşam kalitesi üzerindeki göreceli etkileri Stres-Yatkınlık Modeli çerçevesinde araştırılmıştır. Ana çalışmadan önce, Algılanan Duygu Dışavurumu Ölçeği'nin (PEES) psikometrik özelliklerini değerlendirmek amacıyla 75 hastanın katıldığı bir pilot çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre, geçerlilik ve güvenirliği olan Algılanan Duygu Dışavurumu Ölçeği bu hasta popülasyonu ile kullanılabilir, eleştirel/ düşmanca oluş ve duygusal aşırı iç içe geçme şeklinde iki faktörü vardır. Ana çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamaya 116 hasta ve temel bakım veren yakını alınmış, hastalara PEES, Şizofren Hastalar için Pozitif ve Negatif Semptom Ölçeği (PANSS) ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF) ve yakınlarına Duygu Dışavurum Ölçeği (EES) uygulanmış, hastaların hastalıklarına ilişkin görüşlerini almak amacıyla açık uçlu sorular sorulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında, altı aylık izleme döneminden sonra çalışmada kalan 103 hastaya yeniden PANSS ve WHOQOL-BREF verilmiştir. Araştırmanın temel hipotezlerini test etmek için repeated Anova analizleri kullanılmıştır. Bulgular hastaların semptom düzeyi ve yaşam kalitesi üzerinde hastaların algıladıkları duygu dışavurumunun ailenin duygu dışavurumuna göre daha etkili bir değişken olduğunu göstermiştir. PANSS'ın pozitif, negatif semptomlar ve toplam puanlarında, hastaların algıladıkları eleştirel/düşmanca oluşun zarar verici, WHOQOL-BREF'in sosyal ve Türk kültürüne standardize olmuş çevre alanlarında hastaların algıladıkları duygusal aşırı iç içe geçme tutumunun koruyucu etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca hastaların geçen altı aylık süre içinde semptom düzeylerinde belirgin bir iyileşme olduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları literatür doğrultusunda tartışıldıktan sonra, araştırmanın sınırlılıkları, klinik doğurguları ve ilerideki çalışmalar için öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine relative effect of perceived expressed emotion of schizophrenic patients and their caregivers? expressed emotion on the symptom severity and quality of life at the framework of Vulnerability-Stress Model. Before the main study, for evaluating the psychometric properties of the Perceived Expressed Emotion Scale (PEES) a pilot study was conducted with the seventy five patients. Results of the pilot study provided support for the reliability and validity of PEES that had two factors, namely, criticism/hostility and emotional over-involvement. The main study was conducted at two stages. At time one assessment, one hundred and sixteen patients were administered PEES, Positive and Negative Symptom Scale for schizophrenia (PANSS), WHO?s Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF), and open ended questions to explore the views about their illness. Their caregivers were administered Expressed Emotion Scale (EES). After six month follow up, time two assessment was conducted 103 patients remained on the study using PANSS and WHOQOL-BREF. In order to test the main hypothesis of the study a series of repeated ANOVA analyses were conducted. The results revealed that patients? perceived expressed emotion was a more robust component on quality of life and symptom severity than caregivers? expressed emotion. It was found that patients? perceived criticism/hostility was a toxic element on positive and negative symptoms, and total scores of PANSS, whereas patients? perceived emotional over-involvement had a protector effect on social and environmental domain of standardized culture of WHOQOL-BREF. It was seen that symptom severity evaluated using PANSS improved from time one assessment to time two assessment. After discussing the findings in the framework of the literature, the limitations and the clinical implications of the results and directions for future studies were suggested.