History, religion, power, and authority: The relevance of Machiavelli's educational approach for contemporary political thought
Tarih, din, güç ve otorite: Machıavellı?nın eğitimsel yaklaşımının günümüz politik düşüncesi açısından önemi
- Tez No: 228537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Machiavelli'nin benzersizliği ve orijinalliği, onun eğitimsel yönünü, bizimkine benzeyen ve bizimkinden önce gelen zamanlar ve durumlar için hala geçerli kılmaktadır. Büyük bir ölçekte bakıldığında, Machiavelli'nin düşünce süreci klasik anlamdaki felsefe, metafizik ve dini altüst eder. Klasik Batı bilincinin altüst edildiği bu durum, günümüz politik düşünce alanının içinde bir amaçtır ki bu, modernitenin Nietzsche'nin eserlerinde görülen yoğun bir eleştirisiyle başlayan ve yirminci yüzyıl boyunca ve 21. yüzyılda da politik düşünce alanında geliştirilen bir durumdur. Bu bağlamda, 500 yıl önce yaşamış olan Machiavelli yine de, modernitenin çöküşünden kaynaklanan günümüz politik krizlerinde üretken bilginin, analizin ve teşhisin kaynağıdır. Modernitenin varsayımı olan olabilecek en iyi dünya fikri artık inanılır değildir. Bir zamanlar insanlık tarihindeki benzersiz ve en üst durum olarak değerlendirilen modernizm, eleştirmenler tarafından günümüzde sınıf hakimiyeti, Batı emperyalizmi, toplum ve geleneğin çözülmesi, yabancılaşmanın yükselişi ve bürokratik gücün kişisizliği ile tanımlanmaktadır. Machiavelli hakim modern bilinci, yeni bir sanatsal devrimin, farklı epistemolojik ve ontolojik bulguları yeniden inşa edebilmek için, gerçekle yüzleşmek için gereken güce insani bir çağrı yoluyla bir devrimin, kaynağı olarak değiştirir. Bu epistemolojik ve ontolojik bulgular günümüz durumuna, hakim modern Batı bilinci tarafından formüle edilenlerden daha uygundur.
Özet (Çeviri)
Machiavelli?s uniqueness and originality renders his educational direction as pertinent for times and conditions that are similar to and prevalent in ours. On the grand scale, his thought process disrupts the classical sense of philosophy, metaphysics, and religion. This disruption of the classical Western consciousness is an aim in the contemporary realm of political thought, which, starting with the extensive criticism of modernity found in the works of Nietzsche, has been developed in the realm of political thought throughout the twentieth and onto the twenty-first century. Therefore, Machiavelli ? who lived 500 years ago ? is nevertheless the source for productive knowledge, analysis, and prognosis for the contemporary political crisis, a crisis due to the downfall of modernity. The presupposition of latter-day modernity, as being considered the best of all possible worlds, is no longer believable. Modernity, what was once considered as being utterly unique and superior in human history, is responded to today by critiques on class domination, Western imperialism, the dissolution of community and tradition, the rise of alienation, and the impersonality of bureaucratic power. Machiavelli supplants the dominant modern consciousness through being a source for a new artistic revolution, a revolution of consciousness through a humane call for strength in facing reality, in order to re-constitute a divergent set of epistemological and ontological discoveries, which are better aligned to the condition of the present-day thanthose formulated by the dominant Western modern consciousness.