The perceptions of teachers and administrators on the relationship between some non-curricular school factors and the potential success of the new basic education curriculum
Bazı müfredat dışı okul faktörleri ve yeni temel eğitim programlarının başarı ile uygulanması arasındaki ilişkiler üzerine öğretmen ve okul yöneticilerinin algıları
  1. Tez No: 228536
  2. Yazar: SİNEM VATANARTIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve orta öğretimim kapsayan eğitim reformu çalışmaları çerçevesinde, 2005-2006 eğitim öğretim yılında, ulusal temel eğitim programlarında daha güncel eğitim yaklaşımlarına dayanan bir dizi değişiklik yapmıştır. Önceki geleneksel, davranışçı ve öğretmen merkezli eğitim programlarını güncel, yapılandırmacı ve öğrenci merkezli programlarla değiştirmeyi hedefleyen bu yeni eğitim reformunun hiç şüphesiz milyonlarca öğrenci, eğitimci ve aileler üzerine etkisi olacaktır. Uzun vadede tüm toplumun bu değişimden etkilenmesi beklenebilir. Bu çalışmanın amacı, okul kültürü, mesleki profesyonellikle ilgili değerler, yeni programlarla ilgili algılar ve kurumsal yapı ve liderlik gibi müfredat dışı faktörlerin, yeni temel eğitim programlarının uygulanmasını ne ölçüde kolaylaştırdığını ya da zorlaştırdığını anlamaktır. Çalışmada nitel bir araştırma modeli kullanılmıştır. Çoklu durum çalışması, yarı yapılandırılmış, yüz yüze yapılan görüşmeler veri toplama yöntemleri olarak kullanılmıştır. Araştırma örneklemini, İstanbul'da bir özel, farklı sosyo ekonomik bölgelerden seçilmiş üç devlet okulu oluşturmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı'na ait bazı resmi belgeler de, görüşmelerle toplanan veriye destek olması amacı ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ministry of Education of Turkey changed the national education programs in accordance with recent approaches in education as part of the educational reform that covers basic and secondary levels of schooling in 2005-2006 academic year. This educational reform that was proposed to change the formerly traditional, behaviorist, and teacher-centered programs into constructivist and student-centered programs will obviously have effects on millions of students, educators and families. Its long-term influence is expected to be seen on the whole society in coming years. The purpose of this study is to describe how school culture, values on professionalism, perceptions on the new programs, and organizational structure and leadership of schools will ease or impede with the implementation of the new national educational programs. A pure qualitative research design was used to study this problem. Multiple case study was carried out with semi-structured, face-to-face interviews as the method of data collection. The data sources for the interviews were teachers and administrators from four schools of different socio economic regions in Istanbul, one of which was a private school. Some of the official documents of the Ministry of Education were also used as supportive evidence to the data collected through the interviews.