KOBİ'lerin uluslararasılaşma eğilimleri üzerine bir araştırma
A research on internationalisation tendecy of SME?s
- Tez No: 228544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Uluslararası pazarın gittikçe artan önemi bu konunun ulusal ekonomi ve bilimsel yaklaşım açısından ehemmiyetini de belirlemiş durumdadır. Özellikle KOBİ'lerin Uluslararasılaşma konusu merkezleri Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere iki okulda ele alınıp, günümüzde de bu okullar başta olmak üzere devam etmektedir. Bu okullar tarafından oluşturulan teori ve modeller birçok ülkede test edilip, geliştirilmiştir. Bu konu üzerinde etraflı analiz bu teorilerin gelişmesi, kanıtı ve evrenselliğe kavuşma aracı olabilir.Bu çalışmanın amacı, KOBİ'lerin uluslar arası pazarla etkileşimini, ihracat davranışları üzerinde etkili olan olumlu ve olumsuz faktörlerin tespiti ile yanı sıra, literatürde bulunan uluslararasılaşma modellerini karşılaştırmak ve Ağ Modeli içindeki gruplandırma özelliklerini tespit etmektir.Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde uluslar arası Pazar ve KOBİ'lerin etkileşimi ve işletmelerin ihracat davranışlarını etkileyen faktörler incelenmiştir.İkinci bölümde literatürde bulunan temel uluslar arasılaşma teori ve modelleri üzerinde durulmuş ve özellikle, Johanson ve Mattsson'un geliştirdiği Ağ Modeline odaklanılmıştır. Uluslararasılaşma modellerinin gruplandırılması ve etkileşimi incelendikten sonra, Ağ Modeli kapsamındaki KOBİ gruplandırılması ve her grubun uluslararasılaşma süreci özellikleri ortaya koymaya çalışılmıştır. Ayrıca,şirketin/ sektörün uluslararasılaşma derecesi ve işletmenin ihracat davranışlarını etkileyen faktörler ve seçilen ihracat stratejisi arasındaki ilişkinin ne şekilde olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The growing consideration of international market has determined its importance for scientific researches as well as for national economies. In particular, internationalisation process of SME?e has become an object of widespread investigations going on up today with the leading research centres in Europe and North America. The number of researches from all over the world have tested these leading approaches and developed them, and it is stil a need of expanding this subject due to its multinational and modern nature.The purpose of this study is to examine the interaction of SME?s with international market and factors influencing firms export behaviour. Furthermore, comparison of internationalisation theories and determination of the features of each group in Network Model were purposed.The importance of the subject, and the purpose of the research was defined in context. The interaction of SME?s with international market and factors effecting firms export behavior were defined in the first part.The leading internationalisation approaches and theories and the Network Approach in particular were examined in the first part of research. After examining the classification of internationalisation models the features and internationalisation process properties of each group in Network Appooach classification were defined.In particular, the relationship between the company / indusry internationalization degree and the factors influensing companies export behaviour and the export strategies chosen were defined.