Operasyonel leasing ve uygulama
Operational leasing and application
- Tez No: 228545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Operasyonel leasing kavramı, sürekli büyüyen leasing sektörü için önemli bir olgudur. Küreselleşen ve değişen pazar yapısındaki artan rekabet koşulları, teknolojik ömrün kısalması, yeni ürün sunma ve ürün çeşitliliği ihtiyacı işletmelerin yatırımlarını operasyonel leasing'le finanse etmesini sağlamaktadır.Bu çalışmanın araştırma problemi; Mevcut ekonomik ortamda yatırımcılar için operasyonel leasing'in, satın alma ve finansal leasing'e alternatif finansman yöntemi olduğunu belirlemek olarak ifade edilebilir. Yatırımcıların ihtiyaçlarına göre ne tür finansman yönteminin uygun olduğu dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür.a) Büyümenin yavaşlamakta ve uluslararası likiditenin daralmakta olduğu dönemlerde, işletmenin amaçlarına göre operasyonel leasing finansman yöntemi olarak tercih edilebilir mi?b) Operasyonel leasing yatırım finansmanı olarak tercih edilmesi durumunda, ülke ekonomisine, kiracı ve satıcıya ne tür katkılar sağlamaktadır?Operasyonel leasing ile ilgili araştırma sorularına cevap ararken literatür taramasında yabancı kaynaklardan faydalanılmıştır. Veri edinme de ?örnek olay? yönteminin tercih edilmesiyle, operasyonel leasing uygulamasının sınırlı olduğu ülkemizde operasyonel oto leasing uygulayan firmanın sektörel yapısı, süreçleri, sunduğu imkanlar açıklanmıştır. Araştırmada otomotiv sektörüne odaklanarak elde edilen kapsamlı bilgilerle canlandırma yapılarak anlatılmaya çalışılmıştır. Finansal Kiralama Kanunu'nda leasing süresinin en az dört yıl olması, aksi durumlarda iki yıl olması kısa süreli leasinge olanak tanımamaktadır. Türkiye'de operasyonel leasing kiralama şirketleri tarafından uzun süreli kiralama sözleşmeleri çerçevesinde uygulanmaktadır. Örnek olay olarak ele alının firmanın bilgileri gizli olduğundan dolayı, ismi belirtilmemiş ve rakamsal değerleri üzerinde değişiklik yapılmak zorunda kalınmıştır.Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda, operasyonel leasing, mal teçhizat ve ekipmanın tüm ömrünü kapsamadığından kiracı söz konusu malı iade etmek amacıyla sözleşmeyi feshedebilmektedir. Bu açıdan operasyonel leasing yatırımcıya tamir, bakım-onarım, ürün çeşitliliği, müşteri memnuniyeti, kaynakların etkin kullanımı ve teknolojiye uyum imkanları sağlamaktadır. Uluslararası pazarlarda likidite imkanlarının azalması, reel faiz oranlarının yüksek olduğu ülkemizde sermaye maliyetinin azaltılmasına operasyonel leasing yarar sağlayacaktır. Bu yönüyle bakıldığında, ülkemizde yeni uygulanan operasyonel leasing'in yatırımların alternatif olarak değerlendirmesi konusunda katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Operational leasing concept is an important phenomenon for the leasing sector which grows constantly. Intensifying competitive conditions in globalising and changing market structure, shorter technological lifetime and need for new product release and product diversity urge companies to finance their investments by means of operational leasing.Research proposition of this study can be expressed as ?to verify that operational leasing is an alternative financing method for investors vis-a-vis purchase and financial leasing under current economical environment?. What kind of financing method is convenient according to investors? needs is considered. In this context, purposes of the study can be expressed as follows.a) In periods during which growth slows down and international liquidity suffers squeeze, is it likely that operational leasing would be preferred as an investment financing method according to company?s objectives?b) When operational leasing is preferred as an investment financing method, what kind of contributions it would make to national economy as well as to lessee and supplier?Foreign sources were referenced to during literature scanning while looking for answers to research questions in relation to operational leasing. ?Case study? method was preferred for data acquisition and this, in turn, shed light on sectoral structure, processes and offered opportunities of the company doing professional automobile leasing in our country where operational leasing practice is limited. Research tried to explain the sector through reconstruction resting on comprehensive information obtained focusing on automotive sector. Leasing Law prescribes that leasing period must be four years at a minimum and two years only in specific conditions and does not allow for short-term leasing. In Turkey, operational leasing is implemented by leasing companies within the framework of long-term leasing agreements. As information of the company taken as case study are confidential, its trade name was not mentioned and some changes were compulsorily made on their quantitative values.As the result of study conducted in this framework, as operational leasing does not cover whole lifetime of the goods, that is, machinery and equipment, the lessee may terminate the agreement for the purpose of returning such goods. From this perspective, operational leasing provides investor with repairs, maintenance-repairs, product diversity, customer satisfaction, efficient use of resources, as well as ability to keep up with technology. With reduced liquidity opportunities in international markets and with high real interest rates going on, operational leasing is used significantly in our country in reducing capital cost. On looking from this perspective, it is likely that operational leasing would make a contribution in respect of considering this as an alternative method for investments.