Ebussuûd Efendi'nin ahkâm ayetlerini yorum metodu (İlk beş sûre)
Ebussuud Efendi?s method of interpretation of the judgmental verses (The first five verses)
  1. Tez No: 228559
  2. Yazar: AYKUT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, ?İrşâdü'l-akli's-selîm ilâ mezâya'l-Kitâbi'l-Kerîm? adlı eseriyle Ebussuûd Efendi'yi tanıtmayı, tefsirindeki tutumunu ve ahkâm ayetlerine yaklaşım tarzını tespit etmeyi amaçlamaktadır.Tezimizin yazım aşamasında Ebussuûd Efendi'nin söz konusu tefsirinin Arapça aslından ve Ali Akın'ın Türkçe tercümesinden karşılaştırmalı olarak istifade ettik.Tezimiz, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Ebussuûd Efendi'nin hayatını, şahsiyetini ve eserlerini tanıtmayı amaçladık. İkinci bölümde, Ebussuûd Efendi'nin tefsirinin yazılışı ve genel özellikleri üzerinde durarak, tefsirini, dirayet ve rivayet yönünden incelenmeye çalışılıp ayrıca tefsirinin kaynaklarına değindik.Tezimizin ana gövdesini oluşturan üçüncü bölümde, Ebussuûd Efendi'nin ahkâm ayetlerine getirdiği yorumları daha iyi gözlemleyebilmek için konu başlıklarına ayırıp bu bağlamda ibadetlere, aile hukukuna, ceza hukukuna, ticaret hukukuna ve çeşitli meselelere getirmiş olduğu yorumlara değinmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce the scholar Ebussuud Efendi, and expound on his attitude at Qur?anic exegesis and his approach to the judgmental verses (ayatul ahkam) upon which the essential principles of religion are based.The sources benefited while preparing this study are the original work of Ebussuud Efendi in Arabic and its Turkish translation by Ali Akın for comparison.The study consists of three parts: the first part introduces the life, personality, and works of Ebussuud Efendi. The second part introduces Ebussuud Efendi?s book of Qur?anic Exegesis concerning how it was written, its basic features, an evaluation of his work with respect to dirayat and riwayat (his own interpretations and his dependence on reported knowledge, that is, the Prophetic Traditions and the opinions of the Prophet?s Companions), and the sources he benefited from. In the third and main part, the interpretations of Ebussuud Efendi are focused on under different headings such as worship, family law, penal law, commercial law, and his interpretations on miscellaneous issues.