Eğitim açısından Lokman Sûresinin tahlili
According to education analyze of Lokman Surah
- Tez No: 228608
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Eğitim, insan hayatında çok önemli yeri olan bir konudur. Binaenaleyh bu konuda çok hassas olunması gerekir. Konu din eğitimi olunca daha da hassas olunması gerekir. Biz de bu çalışmamızda Lokman sûresinden yola çıkarak eğitimde bilhassa din eğitiminde uyulması gereken prensipleri ve gözetilmesi gereken hedefleri Kur'an açısından tespit etmeye çalıştık. Bu bağlamda sûrede; eğitimle ilgili kavramları, eğitimcilerin ve öğrencilerin taşıması gereken vasıfları, kullanılan eğitim metotlarını ve eğitimin amaçlarını ayrı ayrı bölümlerde ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Education is very important in the human life. Everybody accept this idea. Everybody must be sensitive this matter. We determined education of regional and aims of education according to Lokman Surah of the Quran. We explained concept of education and ideal peculiarity of students, techers according to Lokman Surah.