Savunma sistemleri yedek parça tedarikinde yurt içi kaynak kullanımının artırılmasına yönelik Pazarlamada Tutundurma Karması Modeli ve Donanma Komutanlığı 6. Malzeme Sergisinde bir araştırma
The Marketing?Promotion Mix Model aimed to increasing of using domestic resources for spare parts supplying for defense systems and, a study on 6. Supplies Exhibition of Fleet Command
  1. Tez No: 228611
  2. Yazar: EKREM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN SERHATERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya üçgeninin merkezinde bulunan ülkemiz için kuvvetli bir savunma gücüne sahip olmak önemli bir stratejik unsurdur. Savunma sanayi ileri teknoloji gerektirmektedir ve yüksek yatırım maliyetine sahiptir. Ekonomik nedenlerle, savunma sistemlerinin çoğu yabancı kaynaklardan tedarik edilmektedir ve bunların yedek parçaları için dış kaynaklara bağımlı olunmaktadır. Bu durum savaş, kriz veya sadece anlaşmazlık durumunda dahi ülkemize ambargo uygulanarak savunmamızın zayıflatılması ihtimalini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle savunma sistemlerinin milli olması önemlidir. Bunun sağlanması için ilk adım savunma sistemleri yedek parça tedarikinde yurt içi kaynak kullanımının artırılmasıdır.Bu çalışmada yurt içi kaynak kullanımının artırılmasına yönelik olarak Türk Deniz Kuvvetleri tarafından uygulanan global model tedarikçilere yönelik pazarlama bakış açısıyla incelenmiştir. Tutundurma karması eklenmek suretiyle yeni bir araştırma modeli oluşturulmuştur. Araştırma modeli 6.Malzeme Sergisinde uygulanmıştır ve sonuçları anket çalışması ile kontrol edilmiştir.Yedek parça tedarikinde yurt içi kaynaklarının tespiti için malzeme sergilerine yerli firma katılımının artırılması, sergilerin sanayi ortamlarında yapılması, sergi için yedek parça seçiminde serginin yapılacağı çevrede bulunan firmaların üretim imkanlarının göz önünde bulundurulması, araştırma safhasının tamamında tutundurma karmasının uygulanması ve firmalarla birebir iletişime özen gösterilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a strong defense power is an important strategic element for our country is located in the center point of the region is consisting of The Middle East, The Balkan Peninsula and Caucasia. The defense industry requires an advanced technology and high investment cost. For the economic reasons, most of defense systems are supplied from foreign suppliers, and dependent upon foreign supplies for spare parts. This situation is getting a probability of defense weakness on during war, crisis or only conflict. Therefore having national defense systems is important. First step for doing this is increasing of using domestic resources for spare parts supplying for defense systems.On this study, the global model of increasing of using domestic resources is used by Turkish Navy is analyzed with supplier oriented marketing perspective. A research model is developed with adding marketing?promotion mix. The research model applied on 6.Supplies Exhibition and the model?s results are controlled with a sample survey.The ascertaining of domestic resources for spare parts supplying requires that; increasing of joining of domestic suppliers to supplies exhibitions, establishing exhibitions on industry environment, considering suppliers facilities on spare parts elimination process, application of marketing?promotion mix on the whole research period and giving personally one on one care to domestic suppliers.