Birinci lig masa tenisi müsabakalarında gerçekleştirilen aktivitelerin kalp atımı, kan laktik asit konsantrasyon ve algılanan zorluk derecesine olan etkilerinin incelenmesi
The investigation of effects of activities carried out in Turkish premier league table tennis competition to hearth rate, blood lactac acid concentration, RPE
  1. Tez No: 228612
  2. Yazar: NEŞE BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERTUĞRUL GELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Masa tenisi, fizyolojik açıdan alaktik anaerobik sistem ve birazda laktik anaerobik metabolizmaya gereksinim duyulan, hızlı hareketlere dayalı bir spor dalıdır. Bu sporla uğraşan bireylerin aerobik, anaerobik ile yüksek konsantrasyon sağlayabilme gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir. Çalışmamızın amacı, Türkiye birinci lig masa tenisi müsabakalarında sporcuların kalp atımı, kan laktik asit konsantrasyonu ve algılanan zorluk derecelerini ortaya koymaktır.Çalışmamızın denk grubunu Türkiye birinci lig masa tenisi liginde oynayan ve herhangi bir sakatlığı bulunmayan 23 (22.8 ± 9.0 yıl, 161.3 ± 7.9 cm, 54.0 ± 117 kg) bayan sporcu oluşturmaktadır. Çalışmamızda fizyolojik ve psikolojik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Kandaki laktik asit konsantrasyonunu belirlemek için parmaktan kan örneği alınmış ve striplere damlatılarak kan laktat analizörü sayesinde laktat oksit tekniği kullanılarak anında analiz edilmiştir. Kalp atış oranı verileri kalp atış monitörü, bilek reseptörü ve bir polar interface ara birimi kullanılarak telemetrik sayesinde maç boyunca her 5 saniyede bir kaydedilmiştir. Maç esnasında Algılanan Zorluk Derecesi, Borg scalası kullanılarak belirlenmiştir. Skala sporcuya maç öncesi açıklanmış ve maç sonunda sporcu skalaya bakarak maçın zorluk derecesini ifade etmiştir. Maçların oyun analizi, her bir maçın kameraya alınmasıyla yapılmıştır. Oyuncular tüm maç süresi boyunca izlenmiş, videoteypler daha sonra onların hareket tarzlarının bilgisayarlı kaydı için bir ekranda tekrar oynatılmıştır. Bu aşamada toplam zaman, gerçek zaman, ralli zamanı, dinlenme zamanı, basit hatalar, kazanılmış vuruşlar gibi çeşitli parametreler belirlenmiştir. Verilerin istatistiksel çözümlemesinde korelasyon analizi kullanılmıştır.Bulgular bölümünde maçların oyun ve fizyolojik yapılarına göre korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Table tennis is a sports branch based on rapid movements required for bit anaerobic metabolism and anaerobic system in terms of physiological. Individuals engaging in this sports should have attributes like that prodividing high concentration aerobic with anaerobic. The aim of study is to put forth, heart rate, blood lactic acid concentration and RPE in Turkish premier leaugue Table Tennis gouts.Coequal group of study consists of 23 sportwomen, playing in Turkish premier league Table Tennis and not becoming any mutilated (22.8 ± 9.0 year, 161.3 ± 7.9 cm, 54.0 ± 11.7 kg). Physiological and physchological metages have been carried out in study. In order to define the concentration of lactac acid in blood. Blood sample has been taken from finger and has been analysied immediate by droppingin strips thanks to blood lactac analyser and by using blood oxide technique. Data of heart rate has been recorded in each 5 second during the match thanks to telemetric by using heart rate monitor, wrist receiver, a polar interface mediate unit. During the match RPE has been determined by using Borg scale. Scale was explained to sportwomen before match and in the end of match, sportwomen has expressed to RPE by loolung througth the scale.The play analysis of matches have been made thanks to recording the each match.Players have been abserveted throughtout Whole match time, then videotoypes have been replayed in screen to their movement style of computerized in this progress, varied parametres such as total time, real time, rally time, rest time, simple errors, gained cracks have been defined. Correlation analysis has been used in statistical analysis of data.Part of finding, correlation analysis has been made according to play and physiological structures of matches.