Optimal portföy seçimi ve İMKB-30 endeksi üzerinde test edilmesi
Optimal portfolio selection and an empirical test of it in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 228610
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yatırımcılar elde ettikleri tasarruflarını çeşitli yatırım araçları ile değerlendirirler. Menkul Kıymetler de bu yatırım araçlarından bir tanesidir. Yatırımcılar yatırım yaparken her zaman yüksek getiri elde etmek isterler. Ancak her zaman istediklerini bulamayabilirler. Bu durum geleceğin belirsizliği ile açıklanabilir.Yatırımcılar yatırım yapacakları en iyi menkul kıymet bileşimini seçebilmelidirler. Hem yüksek getiri, hem de düşük risk sağlayan en uygun portföylerin belirlenmesi gerekmektedir. İşte optimal portföy oluşturma süreci kısaca bu şekilde ifade edilebilir.Bu çalışmada, optimal portföy seçiminin İMKB'de mümkün olup olmadığı test edilecektir. Bu amaç doğrultusunda şu hipotezler test edilmiştir.1) Kuadratik programlama yöntemi ile İMKB?30 Endeksinde optimal portföy oluşturmak mümkündür.2) Optimal portföy, İMKB 30 endeksine göre daha düşük risk, daha yüksek getiri sağlar.Hipotezlerin test edilmesi için Eylül 2005-Ağustos 2008 yılları arasında İMKB?30 endeksi kapsamında işlem gören 25 adet hisse senedine ait haftalık verilerden yararlanılmıştır.Çalışmanın uygulama kısmı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Eylül 2005-Şubat 2007 dönemi arasında yer alan hisse senetlerine ait 76 haftalık veriler dikkate alınmıştır. Kuadratik programlama yöntemi kullanılarak portföy bileşenleri oluşturulmuştur. Bu portföylerin içinden Sharpe performans ölçüsü kullanılarak optimal portföy belirlenmiştir.İkinci bölümde optimal portföyde yer alan 5 adet hisse senedi ile İMKB?30 endeksi Eylül 2005-Ağustos 2008 tarihleri itibariyle haftalık verileri dikkate alınarak getiri ve risk açısından karşılaştırılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda 1. ve 2. hipotezlerin kabul edildiği görülmüştür. Bu durum optimal portföyün İMKB 30 endeksine göre daha düşük risk, daha yüksek getiri sağladığını yani optimal portföyün İMKB'de geçerli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Investors use various investment tools in order to rise the value their savings. Securities are one of these investment tools. Investors always aim to obtain high return from their investments. However, they may not be able to achieve it due to the ambiguity and unpredictability of the future.Investors should be able to select the best composition of securities. In order to realize it, such portfolios that provide both highest return and lowest risk should be formed. That is briefly what the optimal portfolio selection process means.The empirical study aims to find out whether the optimal portfolio selection is achievable in ISE (Istanbul Stock Exchange) The following hypotheses have been tested for this purpose:1) It is possible to create an optimal portfolio in ISE-30 Index, with the method of Quadratic programming.2) The optimal portfolio provides lower risk and higher return compared to the ISE-30 index.The weekly data of 25 equities are compared with the ISE-30 index in terms of return and risk for the period beginning from September 2005 through August 2008.The empirical study consists of two steps: First, the weekly data of stocks within the period from September 2005 to February 2007 are used. Out of these data, the portfolios are formed through the quadratic programming method. Then, using the Sharpe index, the optimal portfolio is selected among these portfolios.In the second part, the weekly data of five stocks that constitute the optimal portfolio is compared with the IMKB 30 index between September 2005 through February 2007 in terms of return and risk.The findings show that the both hyoptheses are accepted. This result proves that the optimal portfolio does provide lower risk and higher return compared to IMKB 30 index. In other words, optimal portfolio isfeasible in IMKB.