Civil society debate in Turkey: A critical analysis
Türkiye'de sivil toplum tartışması: Eleştirel bir analiz
  1. Tez No: 228640
  2. Yazar: FUNDA ONBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİYE ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu tez Türkiye'de sivil toplum kavramı etrafındaki tartışmaları akademik literature atıfla incelemektedir. Temel iddiası görünürdeki farklılığa rağmen sivil toplum kavramına olan yaygın yaklaşımların çok temel bazı noktalarda aynı paydada birleştikleridir. Böylelikle bu görünürde farklı yaklaşımlar biraz derine inildiğinde aynı hakim görüşün varyasyonları olmaktan fazla öteye gidememktedir. Bu ise Türkiye'deki sivil toplum tartışmalarının bir kısır döngü içine girmesinin arkasındaki en önemli neden olarak görünmektedir. Bu hakim görüşün temelinde aslında liberal sivil toplum düşüncesinin temel ilkeleri yatmaktadır. Güçlü devlet-zayıf sivil toplum ikiliğine sürekli yapılmakta olan vurgu, sivil toplumun devlet üzerinde bir kontrol mekanizması olarak idealleştirilmesi, ve ahenk ve konsensus vurgularıyla şekillenen belli bir çoğulculuk anlayışı ile bu hakim görüş Türkiye'deki birçok çalışmanın özünde yatmaktadır. Ancak, bu hakim görüşün sivil toplumla ilgili olarak gözardı ettiği önemli noktalar bulunmaktadır. Kavramın faydalı bir analitik araç olabilmesi için devlet ve toplumun iki ayrı varlık olmadıklarının ve sivil toplumdaki ilişkilerin liberal ahenkli çoğulculuk anlayışı ile karakterize olmadığını, tersine güç ilişkileri ve bunlardan kaynaklanan türlü eşitsizlikler, marjinalleştirmeler, dışlamalar ve sessizleştirmelerle şekillendiğinin altı çizilmelidir. Bu noktalarda da Marxist sivil toplum kavramsallaştırması önemli bir kapı aralayabilir ve sivil toplum kavramını herhangi bir bağlamda sosyal-siyasal hayatı analiz edebilmek için elverişli bir kavram olarak kullanmaya devam etmemizi mümkün kılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the debate revolving around the concept of civil society in Turkey with reference to academic literature. It argues that despite the seeming variety of approaches to the concept of civil society, there is an underlying commonality among the widespread usages of the concept. These seemingly different approaches in the end become the versions of the same hegemonic view. This, in turn, causes a vicious circle in the civil society debate in Turkey. The basis upon which this hegemonic view is built are the central premises of the liberal idea of civil society. With its constant reference to the strong state-weak civil society dichotomy; to the `ideal? of civil society as a checking mechanism over the state; and to a particular understanding of pluralism without antagonism and with an emphasis on consensus, this view underlies the majority of scholarly works in Turkey. However, important aspects of civil society are ignored by this hegemonic position. In order to render the concept of civil society a useful analytical tool there is a need to underline that state and civil society do not exist as distinct entities and that the relations characterizing civil society are not characterized by the liberal idea of harmonious pluralism but by uneven power relations resulting in inequalities as well as marginalization, exclusion, and silencing of some in the society. Thus, the Marxist conception of civil society can open the gate for a more fruitful usage of the concept of civil society for socio-political analysis.