State and civil society in Turkey and Argentina: A comparative analysis
Türkiye ve Arjantin'de devlet ve sivil toplum: Karşılaştırmalı analiz
  1. Tez No: 125042
  2. Yazar: BENEDİCT PİLLONEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN BABUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Benedict Pillonel'in Atatürk İlkeleri ve inkılap Tarihi Enstitüsü'ne Temmuz 2002'de Sunduğu tezin Özetidir. Başlık: Türkiye ve Arjantin'de Devlet ve Sivil Toplum: Karşılaştırmalı Analizi Bu tez, Türkiye ve Arjantin'de devlet-sivil toplum ilişkilerinin gelişme sürecindeki benzerlik ve farklılıkları inceleyen karşılaştırmalı bir çalışma. Ondokuzuncu yüzyılın başından başlayan bir gelişme çizgisi değerlendirilmekle beraber, tezin asıl yoğunlaştığı dönem 1983-2001 arası olduğundan, daha ağırlıklı olarak güncel dönem incelenmekte. Tezin teorik çerçevesini sivil toplum teorileri oluşturuyor. Bu konudaki tartışmalar, tarihsel gelişimleri içerisinde tartışıldıktan sonra, yeni-toplumcu görüşler ve globalleşme ile ortaya çıkan yeni sorunsalları da içerecek şekilde genişletildi. Bu tezin asıl olarak, iki temel sorunsalı var. İlki askeri müdahalelerin iki ülkedeki devlet-sivil toplum ilişkilerini nasıl biçimlendirdiği ve demokrasiye dönüş sürecinde, sivil toplumun önemi. Diğeri ise, demokrasiye geçtikten sonra ortaya çıkan yeni durum ve zorluklara sivil toplumun nasıl uyum sağlayıp tepki gösterdiği ve demokratik istikran sağlamaktaki rolü. Sonuç olarak, bu çalışma,.sivil toplum ve genel olarak sosyal hareketlerin, otoriter rejimlerden demokrasiye geçiş sürecinde devlete karşı bir denge unsuru olarak özellikle etkin olabileceklerini; ancak, demokratik bir çerçevede, sivil toplumun kendini dönüştürerek, devlet, pazar ve toplum arasındaki ilişkileri istikrara kavuşturacak bir aracı olma rolünü edinmesinin sanılandan çok daha zor bir süreç olduğunu önermekte. iv
Özet (Çeviri)
An Abstract for the Thesis of Benedict Pillonel for the Degree of Master of Arts in the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken July 2002. Title: State and Civil Society in Turkey and Argentina: A Comparative Analysis This thesis is a comparative study of the similarities and explicit differences in the way state-civil society relations evolved in Turkey and Argentina from the early nineteenth century to the present. Greater emphasis has been put on the contemporary setting as 1983-2001 has been chosen as the core period of this essay. It evaluates on the one hand the potential role civil society plays in a transition from military rule to democracy and, on the other, the positive contribution civil society performs for democratic stability. The theoretical framework is centered around civil society theories. A short historical outline of the main ideas and works of the principal authors on the subject is given and a contemporary definition is attempted. The debate is moreover enlarged as to include the major trends and discussions on both the revival of the civil society argument and the challenges caused by globalization. This thesis shows that civil society groups and social movements can be particularly influential in the critical transition period from authoritarian regime to democracy. However, the ability of civil society to contribute and stabilize the relations between the state, the market and society in a democratic framework is a far more difficult task to achieve. Ill