Kur'ân'da kötülük önderleri ve onlara uyanların Ahiret duruşması
Devilry leaders on Quran and their citizen?s judgement in life to come
  1. Tez No: 228671
  2. Yazar: MAHMUT KAYIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kur'ân'da Kötülük Önderleri ve Onlara Uyanların Âhiret Duruşması adlı bu çalışmamızda, Kur'ân'ın anlattığı kötülük önderleri ile onlara uyanları, tanıttıktan sonra, bu iki grubun Âhiret ahvalini geniş bir şekilde tetkik etmeye çalıştık. Tevhid tarihine bakıldığında, peygamberlerin davetini engellemeye çalışan önder şahısların ve grupların hep var olduğu bir gerçektir. Bir başka hususta her dönemde bu önderlere tâbi olanların varlığıdır. Bizim amacımız, Kur'ân'ın anlattığı kötülük önderlerini ve onlara uyanları açıklamak, bu iki grubun dünyada batıl üzerindeki birliktelilerinin ardından, Âhiret hayatında hüsrana uğradıklarını ortaya koymaya çalışmaktır.Çalışmamız esnasında, Arapça lügat kitaplarından ve Kur'ân kavramlarını açıklayan eserlerden, önemli rivayet ve dirayet tefsirlerinden yararlandık. Bunların yanı sıra DİA'nın konumuzla ilgili maddelerinden, ayrıca konumuzla yakın ilişkisi olan Âhiret hayatını anlatan eserlerden istifade ettik.Çalışmamızın birinci bölümünde, Kur'ân'ın anlattığı kötülük önderlerini kısaca tanıtıp onların bazı önemli özelliklerini zikrettikten sonra, bu önderlere uyanları ve uyma sebeplerini açıklamaya gayret ettik. İkinci bölümde kötülük önderleri ve onlara uyanların mahşerde Allah'ın huzurunda muhakeme edilmelerini, bu muhakeme esnasında tâbilerle önderlerin birbirlerini karşılıklı suçlamalarını inceledik. Üçüncü bölümde, kötülük önderleri ve onlara uyanların cehenneme girdikten sonra, birbirleriyle olan tartışmalarını, burada yaşadıkları ebedi pişmanlıkları incelemeye çalıştık.Bu çalışma bize, kötülük önderlerinin, peygamberlere ve ilahi mesajlara karşı çıkma gerekçelerinin ve insanları saptırma metotlarının tarih boyunca genel olarak değişmemiş olduğunu, onlara uyanların da dün hangi gerekçelerle uymuşlarsa bugün de aynı gerekçelerle uymaya devam ettiğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, insanların, Âhirette hüsrana uğramamak için, kötülük önderlerinin korkutmalarına ve tuzaklarına aldırmadan hidayete ve onun öncülerine tabi olmaları gerektiğini de bize hatırlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
We established devilry leaders which is told in Quran and their citizen in our thesis named devilry leaders in Quran and their citizen?s court trial of life to come. After that, we detaily examinated their life to come. It is reality that there were leaders and groups who averted the prophets? invitation when looking history of joinder. However there are their citizen all of the time. Our aim is explaining devilry leaders in Quran and their citizen. However, we tried to introduce their dissappointment in life to come after these groups were together about fallacious.We benefited from arabic dictionary books, books explaining arabic notions, important senses and account commentaries. However, we benefited from articles about our topic in DIA, books which defining life to come.In the first part of our thesis, we introduced that devilry leaders, their important characters. After that, we tried to explain their citizen and causes of attaching devilry leaders. In the second part, we analysed that devilry leaders and their citizen are judged in life to come by Allah. Then, we analysed that accusing of devilry leaders and their citizen when judgement is gotten. In the third part, we tried to analyse that their timeless compunction in the hell.Devilry leaders averted prophets and their invitation. Causes of averting and their angle method is not unchanged all of the time. Causes of people which going along with them, are same all of the time. If people want that judgement is good about them in life to come, they go along with goodness leaders.