Toplumsal kültür değerlerinin örgüt kültürüne etkisi Türkiye-İtalya değerlendirmesi
Impact of the country´s cultural values on the company culture: A comparative evaluation between Italy and Turkey
  1. Tez No: 228682
  2. Yazar: HURİYE NEŞE KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KEMAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Örgütler, belirli bir zaman zarfında amaçlarını gerçeklestirmek maksadı ile kendi kültürlerini olusturmaktadırlar. Ortaya çıkan bu kültüre `örgüt kültürü' denmektedir. Tanımı bu denli kolay yapılabilen bir kavram olmasına rağmen örgüt kültürü, son derecede soyut ve dısarıdan görülemeyen, sadece hissedilebilen bir kurallar silsilesinden olusmaktadır ve tüm bu kurallar silsilesi örgüt çalısanlarını aynı mantık ve zihniyet altında toplamaktadır. Örgüt kültürlerinin olusmasında en büyük role sahip olan kültürel değer yargıları ise, toplumdan topluma değisim göstermekle birlikte her toplumun kendine has kültürel değerlerinden ve özelliklerinden ayrı ayrı beslenmekte ve meydana gelmektedir. Örneğin, Türkiye'deki çalısanlar rekabete çok sıcak bakmazlarken, ?talyan çalısanlar rekabetin kaliteyi ve üretimi arttıracağına inandıkları için daha sıcak bakmaktadırlar. Aynı zamanda, Türkler inanç sistemlerinden ve Osmanlı geleneklerinden ötürü son derecede kaderci bir toplum olmaları dolayısı ile is hayatında karsılastıkları en kötü olayla ilgili olarak bile `kaderci' bir tutum sergilerlerken, ?talyanlar da kendi inanç sistemleri dolayısı ile son derecede kaderci bir yaklasımı benimsemekte ve bu konu ile ilgili olarak hem Türk toplum yapısı ile hem de Türk örgüt çalısanları ile çok benzer bir tutum sergilemektedirler. Bu iki örnek de bize sunu çok açık bir sekilde göstermektedir ki; toplumların inançlarından, dillerinden ve yasam sekillerinden olusan kültürel değerler, örgüt çalısanları üzerinde zaman zarfında ortak bir kurallar bütünü olusturmaktadır. Bu noktada çalısmamızın temasını da, toplumdan topluma değisim gösteren kültürel değerlerin, örgüt kültürleri üzerindeki etkisi olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to actualize their aim in a period of time, Organizations create their own cultures. This created culture is called ?organization culture?. Eventhough the meaning of organization culture seems to be easily defined, it is comprised of discrete, intangible, untouchable, but only perceived norms. These norms bring the organization members under one mindset and dialectic. Standard of judgment has the biggest role during the development of organization cultures and changes from society to society so that can get from distinct cultures of different societies. For instance, while the employees in Turkey does not value competition very much, employees in Italy think that competition improves the quality and manufacturing and hence value competition more than Turkish employees. Also, depending on their belief system and their Ottoman customs, Turkish people are very fatalist and can even approach the worst situaiton at work with a fatalist mindset. Italians are very much like Turkish people, depending on their belief system, they are also very fatalist people and resemble to Turkish people in this context. After analyzing these two examples, it is certain that cultural values are formed by societies believes, languages and lifestyles and with time it creates common norms that affects organization members. At this point the theme of the paper is cultural values that change from society society and their affect on organization cultures.