Emirdağ musiki geleneğinde abdallar ve yeni onaltı türkü
Abdals in Emirdağ music tradition and sixteen new folk songs
- Tez No: 228688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ADİLE BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Anadolu'nun Türkleşmeye başlamasıyla aynı zamanlara dayanan Emirdağ, birçok farklı boydan ve farklı güzergâhlardan gelen Türkmen göçleriyle ciddi bir kültür yatağı olmuştur. Bu kültürel öğelerin başında da müzik gelmektedir. Emirdağ, hem müzik üretimi hem de icra geleneği bakımından zengin bir altyapıya sahiptir.Emirdağ müzik folkloru, melodik çeşitliliğe sahip olmasıyla birlikte, türkü sözleriyle de edebi bir zenginlik içermektedir. Türkülerde ölümden sevdaya, askerlikten evlenmeye, sosyal iş hayatından eşkıyalığa birçok konu ustaca işlenmiştir. Yöre Abdallarından ve diğer Türkmenlerden derlenen 16 türkünün incelenmesi neticesinde, Emirdağ'ın, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin müzik karakterini içinde barındırdığı tespit edilmiştir.Emirdağ müzik geleneğinin en iyi temsilcileri Emirdağ abdallarıdır. Yaklaşık bin yıl önce Anadolu'ya gelen ve sufi bir zümreye isim veren Abdallar, tarihsel süreç neticesinde bugün Anadolu'nun hemen her yerinde yaşayan küçük gruplar halinde varlılarını sürdürmektedirler. Emirdağ Abdallarının yanı sıra bu gün Anadolu'nun her köşesindeki Abdal gruplarının temel meslekleri müzisyenlik, en yaygın iş sahası yöre düğünleridir.Bir Türkmen yöresi olan Emirdağ da, türkü çalıp söyleme geleneği hala devam etmektedir. Bunun yanı sıra üretim de varlığını sürdüren folklorik unsurlardan biridir.
Özet (Çeviri)
The Turkish settlement in Emirdag has become a cradle of the cultures as a result of the Turcoman migration of the many tribes coming from the different directions and it dates back to the period when Anatolia started to be the of the Turk. Music is the leading element of the cultural elements. Emirdag has a rich background in music production and the performance tradition.In addition to having melodic diversity, Emirdag is rich in literal sense concerning ballad lyrics. Many topics such as death, love, military service, getting married, social working life and brigandage are cited on in ballads. As a result of studying 16 ballads which have been assembled from the Abdals living in the region and the other Turcomen. It has been noted that Emirdag bears the musical characters of Aegean and Inner Anatolia region.The best representatives of Emirdag music tradition is the Abdals of Emirdag. Abdals, who came to Anatolia nearly a thousand years ago and gave their names to a Sufi community, continue their existence in small groups in every region of Anatolia as a result of the historical process.The Abdal gropus, in every part of Anatolia today as well as Emirdag Abdals are basically musicians and the most common working field is the regional weddings.The tradition of singing and playing ballads in Emirdag that is a Turcoman region, still persists. In addition to that the production of ballads is one of the folkloric elements that still exists