Emirdağ ilçesinden Belçika'ya olan göçler
Migration from Emirdag to Belgium
  1. Tez No: 219834
  2. Yazar: MURAT KÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yurtdışı göçler insanların ve toplumların yaşamlarında önemli değişikliklere neden olmuştur. Belirli bir insan topluluğunun ya da bireyin yaşadığı bir yerden diğer bir yere göç etmesi, toplumsal açıdan basit bir olay olarak görülmemelidir. Göç olayının, bireysel ya da gruplar düzeyde incelenmesi, coğrafi bakımdan önem taşımaktadır. Göçlerin“nedenleri”, kültürel, toplumsal, ekonomik, siyasal, hukuksal ve yönetimsel bakımdan ortaya çıkardığı“sonuçları”ele alınması gereken noktalardandır. Bu bağlamda 1961 yılında Emirdağ İlçesinden Belçika devletine olan göç günümüzde de önemli bir oranda devam etmektedir. Devam eden bu göçün nedenleri ve sonuçları yanında insanlar ve toplum üzerisindeki etkisini araştırdık. Belçika'ya olan göçün temelinde en önemli faktör olarak ekonomik sebeplerin yattığını tespit ettik. Başlangıçta iş kuracak kadar parayı biriktirip dönmeyi düşünerek yola çıkan işçilerimizin, geri dönmedikleri gibi yaşadıkları Belçika Devletine çok zor da olsa uyum sağlayarak Belçika yurttaşı olduklarını gördük. Başlangıçta faydalı gözüken Belçika'ya olan göçün zamanla ilçenin zararına gelişmeler doğurduğu ortaya çıkmıştır. Göç olayının kişiler üzerindeki en önemli zararının kültürel yozlaşma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migrations to abroad caused important changes in the lives of people and societies. The migration of a specific community or an individual shouldn?t be considered as a simple event socially. Searching migration in the level of groups or individuals has an importance in the view of geography. The reasons and results of migration in the light of culture, society, economy, politics, legal and administration are the points to be held. In this sense, the migration from the town of Emirdag to Belgium in 1961 has still been going on nowadays in a great deal. We have also searched the effect of this migration, that is continuing, upon the people and the society besides its reasons and results. We have identified that the economic reasons lie under the migration to Belgium as the most important factor. We have seen that the employees who, at first, depart with the thought of coming back after earning enough money to establish a bussiness become Belgium citizens by adapting there hardly. It is realized that the migration which is thought to be benevolent to the town at the beginning has caused some disadvantageous improvements for the town. It is identified that the most important disadvantage of the migration upon the people is the cultural degeneracy.