Emirdağ ağzı
The dialect of Emirdağ
- Tez No: 187435
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
IIIYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİEMİRDAĞ AĞZIFatih ÖRNEKKOLTürk Dili ve Edebiyatı Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü2006Danışman: Doç. Dr. Erdoğan BOZÇalışmada Afyonkarahisar ilinin Emirdağ ilçesinin köyleriyle birlikte ağızözellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. İlçenin ağız özelliklerinin tespiti için ilçemerkezi ve köylerinden derlemeler yapılmıştır. Derlenen malzemeleri Türk Dil Kurumutarafından tavsiye edilen ?Ağız Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik TranskripsiyonAlfabesi?ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimizde yaptığımız ses bilgisi,şekil bilgisi ve sözlük çalışmalarının sonucunda Emirdağ yöresi ağzının özellikleriniortaya koymaya çalıştık. Ayrıca Kütahya ve Yöresi Ağızları, Uşak İli Ağızları, AfyonMerkez Ağzı, Isparta Merkez Ağzı ve Sandıklı Yöresi Ağız Özellikleri ilekarşılaştırmalara giderek Emirdağ yöresi ağzının bölgeye göre farklılaşan veyabenzerlik gösteren yönlerini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
IVABSTRACTMASTER THESIS SUMMARYTHE DIALECT OF EMİRDAĞFatih ÖRNEKKOLThe Department of The Turkish Language and LiteratureAfyon Kocatepe University The Institute of Social Sciences2006Adviser: Doç.Dr. Erdoğan BOZIn this study, the dialect characteristics of Afyonkarahisar with the villages ofEmirdağ towns were tried to determine. Collections from town centres and villageswere arranged to determine the dialect characteristics of the towns. We dictated thecompiled materials according to the system in ''The Phonetic Transcription AlphabetThat Will Be Used In Dialect Searches'' , advised by The Turkish Linguistic Society.We tried to explain the dialect characteristics of Emirdağ Region in the search ofphonetics, morphology and dictionary studies that we arranged in our texts.Additionally, we explained the differentiating or showing similarity sides of EmirdağRegion dialect accordig to region by comparing with Kütahya and Its Region Dialects,Uşak Dialects, Afyon Centre Dialect, Isparta Centre Dialect, Sandıklı Region DialectCharacteristics.