Emirdağ kilimleri
Emirdağ rugs
- Tez No: 63235
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bu araştırmanın konusu, geleneksel dokumacılık açısından önemli bir yere sahip olan, Emirdağ İçimlerinin Türk kilim sanatı içindeki yeridir. Çalışmanın başlıca amaçlan; yöresel örnekleri desen, renk, malzeme ve teknik özellikleri açısından ele almak ve Türk kilim sanatı İçerisindeki yerini belirlemektir. Emirdağ kilimleri yöresel dokumacılık bakımından önemli olmasına rağmen, yeterince araştırılmamış ve tanıtılmamıştır. Dokunan kilimlerin ticari bir nitelik kazanmaması, yalnızca dokunan evlerle sınırlı kalması bu kilimlerin tanınmasını güçleştirmiştir. Katalogumuza aldığımız 49 kilim, yaklaşık 400 kilim arasından 20 köy gezilerek seçilmiştir. Kataloga alınan kilimler yük kilimi, döşeme kilim ve seccade olmak üzere üç çeşittir. Bunlardan yük kilimi, bu yöreye özgü olup tek bordürtüdür. Diğer düz dokuma yaygılardan cicim, zili ve sumak az da olsa görülmektedir. Bu örnekler daha çok çuval, heybe gibi dokumaların yapımında kullanılmaktadır. Yük ve döşeme kilimler için en dar en 85 cin. ( Katalog : 25 ), en uzun boy 430 cm. ( Katalog : 16 ) uzunluğundadır. Seccadelerde ise, en dar en 90 cm. (Katalog ; 40 ) ve en uzun boy 240 cm. ( Katalog : 37 ) dir. İdeal boyutlar, en İçin 100 - 1 10 cm., boy için 150 - 160 cm.dir. Yani en boyun 2/3 oranındadır. Kilimlerde en fazla ilikli ve iliksiz dokuma tekniği uygulanmıştır. Geleneksel Emirdağ kilimlerinde, yaygın olarak kırmızı, san, beyaz, mavi ve yeşil renkler kullanılmıştır. Kimyasal boyaların kullanılmaya başlanılmasına, renk uyumu bozulmuş, uyumlu ve pastel renklerin yerini parlak, çiğ ve kontrast renkler almıştır. Yöresel dokumaların başlangıç ve bitiminde yer alan dar bördürlere“ayak”, yanlarda yer alan geniş bördürlere ise“yelen”adı verilmektedir. Dokumalar arasında hiç bordürü bulunmayan örneklerde yer almaktadır ( Katalog :12, 15 ). En fazla“ayak”sayısı beş (Katalog :3), en fazla yelen sayısı dörttür (Katalog : 5). Yöresel örnekler kompozisyon tiplerine göre beş ana gruba ayrılmaktadır. En fazla görülen dikey eksende gelişen kompozisyon semasıdır.Anadolu'nun değişik yörelerinde ki kilimlerle, Emirdağ kilimleri arasında benzerlikler bulunmaktadır. Bu yöreye ait bazı örnekleri, Aksaray, Karaman, Malatya, Yozgat, Sivas, Uşak, Van, Sivrihisar (Eskişehir), Gaziantep, Feke (Adana) ve Eşme(Uşak) yörelerinde de çn görmekteyiz. Kısaca araştırmasını yaptığımız Emirdağ kilimleri, bozulmamış geleneksel desenleri ile Türk kilim sanatının özgün bir grubunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The subject of this research is the importance of Emirdağ Kilims which have a distinction in terms of traditional weaving for Turkish Kilim Art. The main purpose is to study regional samples for their design, color, material and technical properties and establish its part in Turkish Kilim Art. Although Emirdağ Kilims are important for regional weaving they are not investigated and introduced enough. Because these kilims were not traded and they were confined to the houses they were weaved, they were not well known. The 49 kilims in our catalogue were chosen from 20 villages among 400 kilims. They are of three types : the ones for packing loads ( yük kilimi ), floor kilim and seccade (prayer rug). The first one is typical of the region and it has only one frame. Cicim, zili and sumak are straight weaved carpets though they are not abundant. They are especially used for making heybe. The shortest width for the yük şnd floor kilims is 85 cm ( Catalogue: 25). and the longest length is 430 cm ( Catalogue : 16 ). For the seccade the shortest width is 90 cm (Catalologue:40). and the longest length is 240 cm ( Catalogue: 37 ). The ideal dimensions, for the width 100-160 cm. The width must be the rate of 2/3 for the length. For the kilims generally the weaving technic of“ İlikli ”and“ İliksiz ”had been used. At the traditional Emirdağ Kilims the colour of red, yellow, white, black and green is pre valently used. When the chemical points had begun to used the composition of the colours had spoiled. The crude and contrast-colours had begun to use insteud of harmonious and pastel colors. The narrow borders that are seen at the beginning and at the end of regional rugs are called“ayak”and the wide borders found on both sides are called“ yelen ”. Among there we can also see samples without borders ( Catalogue : 12, 15 ). The highest number of“ ayak ”is five ( Catalogue : 3 ) and the highest number of“ yelen ”is four (Catalogued). The regional samples can be grouped in five according to their composition types. Mostly longitudinal composition schemes are found.IV There are similarities between Emirdağ Kilims and those from other regions of Anatolia. We may encounter some of the designs characteristic to Emirdağ in Aksaray, Karaman, Malatya, Yozgat, Sivas, Uşak, Van, Sivrihisar^ Eskişehir ), Gaziantep, Feke ( Adana ) and Eşme( Uşak ) as well. Emirdağ Kilims, we made short research about, with dispoil traditional drawing form an original group of Turkish Kilim Art.