Bölgemizde görülen barsak parazitlerinin epidemiyolojik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 22870
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu araştırmada Diyarbakır ve çevresinde çeşitli toplamları kapsayan ö- 65 yaş grubunda barsak protozoon ve helmint ' lerinin 4670 kişide, dışkı tetkikleri yapılmıştır. Çalışmamızda barsak protozoan ve helmintlerinin insidansı M 16.33 alarak saptanmıştır. Bulgularımızın özeti şöyledir: Entamoeba histolytica *A 53. 60 409 vaka Giardia lamblia % 31.45 240 vaka Entamoeba col i *A 0. 52 4 vaka Ascaris lumbricoides *A 10.74 82 vaka Hymenolepis nana *A 2.49 19 vaka Trichuris trichiura X 1.17 9 vaka Toplam 763 vakadır. Araştırmamızda Sporozaa ve Ciliata sınıfları kapsamına giren barsak protozoon' larına ve helmint'lerden Fasciola hepatica, Dicrocoelium dendriticum, Taenia solium, Diphyllobothrium la turn, Ancylos torna duodena le,Neca tor americanus ve Strongyloides stercoralis 'e rastlanmamıştır. Çalışmamızda patojen protozoon ve helmintlerin insidansını bölgesel olarak incelemeye çalıştık. Araştırmamızın halk sağlığı açısından yeterince faydalı olacağına inanıyoruz. Farazi ter enfeksiyonlarla mücadelenin ne kadar gerekli olduğunu, araştırmamızı yapmakla bir kez daha vurgulamaya çalıştık. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stool samples of 4670 people at 0-65 age group living in Diyarbakır and surroundings are investi gated in this study. Incidence of intestinal protozoons and helmints in our study is obtained as 16.33 *A. The results are shown as fol lows s Entamoeba histolytica 53.60 % 409 case Biardia Iambi ia 31.45 % 240 case Entamoeba col i 0. 52 V* 4 case Ascaris lumbricoides 10.74 % 82 case Hymonolepis nana 2.49 % 19 case Trichuris trichiura 1.17 % 9 case Total 100. OO % 763 cases There were no protozoons of Sporozoa and Ciliate and no Helmints of Fasciola hepatica,Dicrocoelium dendri- ticum, Taenia solium, Diphyllobothrium latum, Ancylostoma duodena le, Necat or americanus ve Strangyloides stercoral is detected. We aimed to shour the incidence of patogenous protozoons and helmints in our region. We believe it will be wacful for the enviromental community heath. We aimed to emphasize once more the importance of protection against parasytic infections. 34