CYP1A1 geni M1(T>C) ve M2(A>G) polimorfizminin mesane kanserinde olası rolünün araştırılması
Investigation of the possible role of CYP1A1 gene M1(T>C) and M2(A>G) polymorphisms in bladder cancer
- Tez No: 888999
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mesane malignitesi, ürogenital sistemin en sık görülen kötü huylu tümörü olup alanında ikinci, dünya genelinde ise en sık görülen onuncu kanser türüdür. Bu kanser, genellikle invaziv olmayan ve sık nüks eden tümörlerden, yüksek ölüm oranına sahip hastalığa özgü agresif ve invaziv tümörlere kadar geniş bir spektruma sahiptir. Karsinojenezde yer alan çeşitli genler arasında, sitokrom P450 (CYP) gen ailesi, çevresel karsinojenler de dahil olmak üzere çok sayıda endojen ve eksojen bileşiğin metabolizmasındaki önemli rolü nedeniyle önemli ölçüde dikkat çekmiştir. CYP450 enzimleri, özellikle CYP1A1, çeşitli prokarsinojenleri aktive edip detoksifiye ederek bireyin çevresel maruziyetlere verdiği tepkiyi şekillendirir. Yapılan çalışmalar CYP450 genetik varyasyonlarının , akciğer kanseri, göğüs kanseri, bağsak kanser ve oral kanseri gibi çeşitli kanser türleri ile anlamlı bir ilişki oluşturduğunu göstermiştir. Çalışmada CYP1A1 geni m1(T>C) ve m2 (A>G) polimorfizminin mesane malignitesindeki olası rolü araştırılmıştır. Kontrol grubu verileri ile de CYP1A1 polimorfizmi alel frekansı ölçülerek bölgemizde bulunma sıklığını belirlemek amaçlandı. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Hastanesi Üroloji polinikliğine başvuran herhangi bir sistemik hastalığı olmayan sadece mesane kanser tanısı alan 54 hasta ve rutin analiz ve klinik muayene sonucu kanser ve genel hastalığı bulunmayan 54 sağlıklı birey dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarından 2 ml'lik kan örnekleri EDTA'lı hemogram tüplerinde toplandı. DNA izolasyonu, Roche Diagnostics'in (Mannheim, Almanya) sağladığı DNA izolasyon kiti kullanılarak yapıldı. CYP1A1 geni için m1 (T>C) ve m2 (A>G) polimorfizm analizi, Roche LightCycler 480 RT-PCR cihazıyla (Roche Diagnostics, Mannheim, Almanya) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Bladder malignancy is the most common malignant tumor of the urogenital system, being the second most common in its field and the tenth most common cancer globally. This cancer ranges from non-invasive, frequently recurring tumors To highly aggressive and invasive tumors with elevated mortality rates. Among the various genes involved in carcinogenesis, the cytochrome P450 (CYP) gene family has garnered notable focus because of its essential function in the Metabolizing a wide range of internal and external molecules, including environmental carcinogens. CYP450 enzymes, particularly CYP1A1, shape the individual's response to environmental exposures by activating and detoxifying various procarcinogens. Studies have shown that genetic variations in CYP450 are significantly associated with various cancer types, including lung cancer, breast cancer, colorectal cancer, and oral cancer. This study investigates the potential role of CYP1A1 gene polymorphisms m1 (T>C) and m2 (A>G) in bladder malignancy. The goal is to quantify the frequency of CYP1A1 polymorphisms in our region by analyzing allele distribution in the control group. The study included 54 patients diagnosed with bladder cancer who had no other systemic diseases and 54 healthy individuals with no cancer or general illnesses, all of whom were referred to the Urology Clinic of Mersin University Hospital. Blood samples of 2 ml were collected from both patient and control groups in EDTA-coated hemogram tubes. DNA isolation was performed using a DNA isolation kit provided by Roche Diagnostics (Mannheim, Germany). The analysis of CYP1A1 gene polymorphisms m1 (T>C) and m2 (A>G) was conducted using the Roche LightCycler 480 RT-PCR device (Roche Diagnostics, Mannheim, Germany).