Lise öğrencilerinin kimlik geliştirme ve sosyalleşme süreçlerine televizyon programlarının etkisi (Kocaeli ili Kandıra ilçesi örneği)
The effects of television programs on high school student
  1. Tez No: 228716
  2. Yazar: ADEM DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKÇE AKGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kocaeli ilinin Kandıra ilçe merkezinde lisede öğrenim gören öğrencilerin kimlik oluşumları ve sosyalleşme süreçlerine televizyon dizileri ve programlarının etkisini belirlemek bu araştırmanın temel problemi olmuştur. Bununla birlikte gençlerin okul başarısı, aile ilişkileri, arkadaş grupları, öğretmen ve okul ilişkileri ve televizyonda dizi ve programlarda oynayan artist ve aktiristlerin gencin sosyalleşmesi ve kimlik oluşumu sürecine yaptığı etki değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırmada gözlem ve tarama yönteminin yanında 52 sorudan oluşan anket uygulanmıştır.Yapılan araştırmanın evrenini geleceğimizi yakın gelecekte emanet edeceğimiz devlet okulları ve özel okullarda okumakta olan lise 1- 2- 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Uygulanan anket çalışması değişik sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yönden farklı üç ayrı lisedeki 120 öğrenci ile yapılmıştır.Anket çalışmasının sonucunda elde edilen veriler okul, sınıf, cinsiyet, aile yapısı gibi bağımsız değişkenler doğrultusunda SPSS 16.0 kullanılarak tablolar haline dönüştürülmüştür. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir. Yapılan araştırmada ölçek olarak değişkenlerin ölçüm düzeyleri dikkate alındığında nominal ve ordinal ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada ortaya atılan iddialar ve var olan değişkenlerin ölçüm düzeyleri dikkate alınarak bu araştırmada ki-kare testi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada oluşturulan lise öğrencilerinin kimlik `'Gelişimi ve Sosyalleşme Süreçlerine Televizyon Programlarının Etkisi `' adlı tez ( 151) sayfadan oluşmaktadır .
Özet (Çeviri)
The main concern of this study was to determine the effects of television series and programs on the identity formation and social progress of the students studying at high schools in Kandıra township in Kocaeli. Along with this, the study tried to determine the effects of the school success, family relationships, friend groups, teacher-school relationship and of the actresses and actors appearing on television series and programs on the socialization of the young.The study included the 1st, 2nd and 3rd grade students studying at the public and private student. The survey was carried out with 120 students from 3 distinct socio-cultural and socio-economic schools.The resultant data of the study, considering the independent variables such as school, grade, gender and family structure, was transferred to tables by using the SPSS 16.0. The significance level of the study was accepted as 0.5.In the study conducted, when the measurement level of the variables was taken into account, the nominal and ordinal scales were used. Taking the arguments suggested and the measurement levels of the existing variables into consideration, The ki-kare test was used in this study. The thesis developed through the study conducted consisted of (151) pages and was titled as `The effects of television programs on high school students?.