Üniversite öğrencilerinin benlik saygısı ve toplumsal cinsiyet tutumlarının flört şiddetine yönelik tutumlarına etkisi
Effect of university students' self-esteem and gender on their attitudes towards dating violence
  1. Tez No: 420135
  2. Yazar: SEVDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırma üniversite öğrencilerinin benlik saygısı ve toplumsal cinsiyet tutumlarının flört şiddetine yönelik tutumlarına etkisini değerlendirmek amacıyla kesitsel tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma Ankara il sınırları içinde yer alan bir devlet üniversitesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, üniversitenin dört yıllık fakültelerinde eğitim gören 376 kadın ve 373 erkek olmak üzere toplam 749 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Öğrencilerin Tanıtıcı Özellikleri ile İlgili Veri Toplama Formu, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği (FŞTÖ), Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri (RBSE) kullanılmıştır. Ölçeklerin değişken düzeyleri açısından normal dağılıma uygunluğu örneklem sayısına göre“Kolmogorov-Smirnov”ve“Shapiro-Wilk”testleriyle belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde“Mann-Whitney U”ve“Kruskal-Wallis H”istatistikleri yöntemi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde de“Spearman”korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kadın öğrencilerin FŞTÖ ile TCRTÖ puanları arasında zayıf derecede, pozitif yönlü (r=0,440;p=0,001) ve erkek öğrencilerin FŞTÖ ile TCRTÖ puanları arasında da yüksek derecede, pozitif yönlü (r=0,700;p=0,001) ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Erkek öğrencilerin FŞTÖ ile RBSE puanları arasında da çok zayıf derecede, negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r=-0,109;p=0,035).
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and cross-sectional study was conducted to examine the effect of university students' self-esteem and gender attitudes on their attitudes towards dating violence. The study was performed at a state university in Ankara, Turkey. The study sample included 749 students (376 females and 373 males) who were enrolled in university's faculties for four years of study. The study data were collected using a student personal information form, the Dating Violence Attitude Scale (DVAS), the Social Gender Roles Attitude Scale (SGRAS) and the Rosenberg Self-esteem Scale (RSES). The Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to determine whether the data were normally distributed based on the sample size.The data were analyzed using the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests. The correlations among the scales were determined using Spearman's rank correlation coefficient. The study found a weak and positive correlation between DVAS and SGRAS (r=0.440, p=0.001) for the female students, and a strong, positive and significant correlation between DVAS and SGRAS for the male students (r=0.700, p=0.001). There was a very weak, negative and statistically significant correlation between DVAS and RSES for male students (r=-0.109, p=0.035).