Kariyer geliştirme programlarının örgütsel bağlılığa etkisi: Tekstil sektöründe karşılaştırmalı bir araştırma
The effect of the career development programmes to organizational commitment: A comparative research in textile sector
- Tez No: 228732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Örgütsel bağlılık kavramı son 40 yıldır yöneticilerin ve akademisyenlerin artan oranda ilgisini çekmeye devam etmektedir. Çalışan davranışları üzerinde yarattığı düşünülen pozitif etkisi nedeni ile örgütsel bağlılık kavramı örgütler tarafından değerli bulunmaktadır. Aynı şekilde örgütüne bağlılık duyan çalışanların işten ayrılma niyetlerinin, işten kaçma ve devamsızlık oranlarının düşük olacağı varsayımı örgütsel bağlılığı odak konuma taşımaktadır.Örgütsel bağlılığı etkileyen faktörleri belirlemek üzere yapılan çalışmalar bulunmasına rağmen bu faktörlerden biri olan kariyer geliştirme desteği ve örgütsel bağlılık ilişkisine yönelik olarak yapılmış çok fazla sayıda araştırma bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı bu anlamda literatüre katkı sağlamak ve kariyer geliştirme programlarının uygulanması ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi, bu programları uygulayan ve uygulamayan işletmeler esas alınarak karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır.Örgüt tarafından çalışanlara sağlanan kariyer geliştirme desteğinin örgütsel bağlılıkları üzerinde bir etkisinin olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket demografik değişkenleri, kariyer geliştirme desteği ile ilgili ifadeleri ve araştırmaya katılan çalışanların örgütsel bağlılıklarını ölçmek amacıyla Meyer ve Allen tarafından geliştirilen geçerlilik ve güvenirlilik testi yapılmış Üç Boyutlu Örgütsel Bağlılık Ölçeği ifadelerini kapsamaktadır. Araştırmanın evrenini araştırmaya katılan iki tekstil işletmesinde çalışanlar oluşturmaktadır. Yapılan analizlerle örgütsel bağlılık ile kariyer geliştirme desteği arasında bir ilişki olup olmadığı ve kariyer geliştirme programlarını uygulayan ve uygulamayan işletmelerde çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri arasında fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment keeps on taking attention of academicians and managers for the last 40 years. Organizational commitment is a valuable concept for the organizations because of the thought that it causes a positive effect on the employees? behaviour. Furthermore, it is assumed that the employees, who feel commitment to his/her organization, have a lower rate of intention to leave his/her job and absenteeism so organizational commitment becomes a focus subject. Although there are many studies to determine the factor that affect organizational commitment, there are not many about the relation between career development support and organizational commitment. The aim of this study is to make contribution in this manner and to view the relationship between the career development programmes? practices according to the comparison between organizations that have these programme practices or not.In this study a questionnaire is used as a data collecting method to determine if the organizational career development support has an effect on organizational commitment or not.The questionnaire include demografic variables, expressions about career development support and a scale to measure the employee?s the organizational commitment. This scale is called ?Three Dimensional Organisational Commitment Scale? that developed by Meyer and Allen and its realibity and validity are done. The research universe is consisted of the employee?s of two textile organisations. It is amied to determine if there is a relationship between organizational commitment and career development support and if there is difference between the organizational commitment levels of the employees in the organizations that have career development programme applications and the ones that have not these applications or there is not.