Dürerü'l-Hükkâm'ın İkrar bölümünün latinizesi ve kaynak tespiti
The latinization of Iqrar part of Durar al-Huqqam, the source determine
  1. Tez No: 228739
  2. Yazar: ASİYE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Osmanlı Devleti'nin son döneminde yetişen en önemli hukukçularından birisi hiç şüphesiz Ali Haydar Efendi ve en önemli İslam hukuku kaynaklarından birisi de onun Mecelle üzerine yazmış olduğu, Mecelle'nin resmi yorumu derecesine yükselen ve İslam hukuku konulu araştırmaların yakın tarihe ait başvuru kaynağı Dürerü'l-Hükkâm şerhidir. Ali Haydar Efendi'nin bu eseri İslam Hukuku'na vakıf olabilmek için incelenmesi gereken eserlerin başında gelir. Hazırlanan bu çalışma böyle bir gayretin neticesidir.Tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde müellifin hayatı, ilmi şahsiyeti ve eseri Dürerü'l-Hükkâm ve bu eserin Kitabü'l-İkrar bölümünde, Ali Haydar Efendi'nin alıntı yaptığı kaynak eserler hakkında kısa bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde ise Kitabü'l-İkrar bölümünün latinizesi yapılmış ve müellifin atıfta bulunduğu kaynak eserlere ulaşılıp alıntıların bu eserlerin hangi cilt ve sayfalarından yapıldığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important jurists grown up in the last era of the Ottoman Empire is Ali Haydar Efendi without doubt. Also, one of the most important sources of Islamic law is Durar al-Huqqam declaration which he wrote about Mecelle. This work which is a study source of researches about Islamic law in immediate history achieved to become the formal interpretation of Mecelle. This piece of Ali Haydar Efendi is the first piece to examine to be able to understand Islamic law. This study is the result of such an effort.This thesis contains two parts. In the first part, the life story of author, scientific personality, and work (Durar al-Huqqam) of him take place. Moreover, some information about source studies which the author used to make citation is given in Kitab al-Iqrar part of Durar al-Huqqam.The second part includes the latinization of the Kitab al-Iqrar. Source studies which the author made attributions are reached, and it is specified which covers and pages of pieces these attributions belong to.